- RubrikaKULTURA

SPECIÁLNĚ PRO VÁS: Rozhovor s kapelou Divokej Bill

20.2.2014

V rámci spolupráce se Supraphonem jsme se dostali k mimořádné příležitosti. Vyzpovídat kapelu Divokej Bill před jejich turné Možná přijde i pekelník. Za kapelu na otázky svým svérázným způsobem odpovídal Vašek Bláha.

Na české hudební scéně působíte už 15 let. Co považujete za svůj dosavadní největší úspěch?

Asi to že jsme tu už 15 let. Občas takhle vzpomínáme, kolik kapel se kterýma jsme hrávali, už neexistuje, nebo se jim vůbec nepovedlo tak nějak prorazit a je jich opravdu hodně,  jo jsme hrdý na to, že jsme vydrželi.

Změnilo vás působení v českém šoubyznysu? Změna se odehrála k lepšímu nebo k horšímu?

Změnil nás čas, jako každýho, k lepšímu samozřejmě, ale český šoubyznys ? To je v našem případě trošku nadnesený, nejsme žádný superhvězdy a ani bejt nechceme. Je to taková habaďůra na lidi, nadruhou stranu lidi to maj rádi, ale nejlepší je bejt sám sebou a dělat si co chceš. Už kolikrát nás lákali do různejch politickejch stran a podobně a my říkali nikam nejdem, my už svoji stranu máme a jmenuje se Divokej Bill.

V únoru vyrážíte na turné „Možná přijde i pekelník“. Kolik během něj odehrajete koncertů a o kolikátou šňůru ve vaší kariéře jde?

Bude to devatenáct koncertů, už to vypadalo na dvacet, Praha se okamžitě vyprodala a my tam chtěli udělat dva za sebou, ale nakonec byl klub obsazený, takže to nevyšlo

Kolikátý turné to je těžko říct, ale bude to dohromady něco kolem dvanáctiset koncertů. Dřív jsme jezdili třeba 200 akcí za rok, teď už je to tak třetina, ale snažíme se to dohnat kvalitou koncertů.

Kdo bude na turné vaší předkapelou a co bylo hlavním kritériem jejího výběru?

Na slovenské části tour nám předskakovala kapela Hrana z Nového Mesta nad Váhom a na české nám bude předskakovat kapela Zelenina, ti jsou z Jihlavy a poznali jsme se na festivalu Čeřínek. Pořádá ho náš basák Jurda. Naše kritéria byla aby na to hlavně měli pořádnou chuť a aby předkapela nebyla o moc muzikantech. Nás Billů je osm a ještě když je hodně lidí v předkapele, nezbejvaj nám kliky na mixáku a nedá se vejít s těma všema krámama na pódium. Zelenina jsou čtyři šikovný kluci, který jsou natěšený zahrát si před lidma, je s nima sranda a mají svůj styl kterej nám sedí a to je přesně to co jsme hledali. Z toho vyplívá že taky jedno z hlavních kritérií bylo aby to byli pohodáři a ne nějaký prudiči, poslední co potřebuješ na turné, je mít v předkapele pitomce který pruděj.

Nedávno jste natočili nový videoklip k písničce Dolsin. Bylo natáčení náročné nebo všechno proběhlo hladce? Co při natáčení považujete za nejnáročnější?

Byla to výzva, nový klip je vždycky veliká událost, tak jsme si to chtěli užít a urobiť to čo nejlíp. To děláme vlastně vždycky  Jsou klipy který nedopadnou podle představ a kolikrát jsme i zklamaný, ale tenhle se nám moc líbí, zařádili jsme si a dopadlo to prostě takhle. Ohlasy od lidí jsou taky super, takže zdá se vše je OK.

S náměty na klip přicházíte sami nebo na to máte svůj tým specialistů?

To je pokaždý jinak, klip na Dolsin vznikal tak, že jsme se sešli s klukama z Popojedem, to je parta co klip točila, oni nadhodili tři varianty jak si to představujou, my v kapele podiskutovali, jeden návrh vybrali a už se točilo. Režisér Lukáš Hrdý si nás povodil, přizvali jsme i kaskadéra aby nám dal několik cenných rad, za den bylo nabráno a za čtrnáct dní už jsme šli s klipem ven. Bezproblémová akce to je nejlepší co může bejt. Jediný co jsme měli za požadavek, aby to nebyl milostný příběh, chtěli jsme něco chlapskýho a téma hospodský bitky bylo ideální.

Vaše písničky se lidem snadno dostávají pod kůži. Je těžké stále vymýšlet nové a nové věci? Kde berete inspiraci pro svou tvorbu?

Někdy to jde, jindy hůře  to je lepší netlačit na pilu a počkat až je zase nálada. Zrovna teď jsme na tom dobře, máme strejdu, zbylo nám hromada nápadů z minulý desky, takže nová už je tak z půlky vymyšlena. Nejlepší to bylo na začátku, když přišla nabídka udělat desku, měli jsme hotových asi 40 písní a to se to vybíralo, proto je ta první deska vždycky nejlepčí. Jinak inspirujem se kde se dá, teď jedeme turné „Možná příjde i pekelník“ a to vzniklo v podstatě tak, že jsme si všimli, že skoro v každý druhý pecce máme něco o pekle. Máme takový svoje oblíbený témata, peklo, láska, protiválečný pecky, písničky o zvířátkách (z toho si vždycky dělaj srandu Tři sestry) a pak co život přinese

Kdo z vás je hlavním mozkem kapely a má nejvíc nápadů na nové songy?

Nejvíc nápadů mám Já jenom Já Vašek Bláha. Hodně písní dělá také Roman Prochajda a ostatní kluci se zase realizují na dotváření těch našich písniček do výsledných tvarů. Je to samozřejmě trošku nadsázka  ve velký partě je dobrý, že si můžeš občas odfrknout a zase táhne chvíli někdo jinej a takhle se to střídá. To je možná náš recept jak vydržet

Chystáte se v létě na nějaký hudební festival? Bude se i letos v létě konat Ouvalskej bigbít? Prozradíte k němu něco?

Festivaly pojedeme hojně, strašně se těšíme a jsme ve skvělý formě. Vybereme rychlí pecky, naložíme dodávku aparátem a vlítnem na to jak uragáni  Ouvalskej big-bít nebude, protože je s tim strašně práce a divácká odezva nebyla v posledních letech natolik dobrá, abychom do toho znova šli, radši pojedeme tam kde to ocení, ale na akce v Úvalech rozhodně nerezignujeme, přemýšlíme opět o velikém koncertu DB + hosté někdy po prázdninách.

Jaký je váš názor na aféru, kterou spustilo vyřazení rappera Řezníka z kategorie Hvězda internetu? Udělali byste stejný krok jako Matěj Ruppert a vrátili byste některého ze svých slavíků?

Dobrý, my jsme byli něco mezi, fandili jsme Řezníkovi protože to co se stalo, skutečně nebylo fér, ale na druhou stranu jsme neházeli špínu na pořadatele Slavíka, ta soutěž naší kapele hodně pomohla, již léta se jí úspěšně účastníme a tak jsme se jim v žádnym případě nechtěli odrážet od zad, to by od nás bylo sprostý, navíc lidi co hlasovali to udělali protože nás maj rádi a o to tady jde. Slavíka určitě vracet nebudeme, jsme za toho jednoho zlatýho a několik bronzovejch co jsme doposud získali moc rádi.

Máte jako kapela nějaký sen do budoucna, který byste si chtěli splnit?

Mnoho. Hlavní je vydržet co nejdýl hrát, bejt zdravý, mít super nápady a dobrou náladu v partě, hodně lidí na koncertech, naladěný kytary, vyjet se s muzikou podívat někam po světě, poznávat nový lidi, bavit se žít naplno, nestárnout

Chtěli byste něco vzkázat svým fanouškům?

Jste všichni jedinečný, jsme poctěni že nás podporujete a přejeme Vám Všem jen to nej, smějte se vaši Billové

Michaela Marková

Vždycky bylo mým snem stát se novinářkou. Tak proč ne u mezinami.cz? :-)

Podobné články