- Rubrika46. MFF KV

Pokoj 304 – další snímek, který bojuje o vítězství v Karlových Varech

7.7.2011

Chorvatsko-dánská kinematografie přinesla na mezinárodní filmový festival v Karlových Varech snímek Pokoj 304, který zde v soutěžní sekci také bojuje o výhru.

Režisérka tohoto snímku Birgitte Stærmose se nechala slyšet, že byla vždy fascinována hotelovými pokoji a příběhy, které se odehrávají za jejich dveřmi. Proto se rozhodla svůj první celovečerní snímek umístit právě do tohoto prostředí.

Celý děj filmu se odehrává v hotelu, kde jsou ubytovaní nebo zaměstnaní lidé rozdílných národností, povah i sociáních vrstev. Každý přijel zvlášť, ale všichni se zde setkají a jejich příběhy se propojují. Vše se zde točí kolem střelné zbraně, kterou najdou pokojské a která všem postavám ve filmu nakonec projde rukama. Hned na začátku dění na plátně odstartuje výstřel, který usmrtí jednu osobu. Vše ve filmu se proplétá do čím dál hustší pavučiny a diváci musí hádat, kdo je vrahem a kdo obětí, protože vše se nakonec dozví  až na samém konci.

Režisérka, která svůj debut připravovala dva roky, přišla s dobrým nápadem. Film by mohl mít ale daleko větší spád. Postavy a jejich příběhy se nakonec nezdají moc důležité, hlavní příběhová linie je orientovaná na zbraň, ne na  protagonisty. Od určitého momentu je divákovi jasné, jak příběh skončí.

Oceňuji propojení dějových linií, které se skládají jako mozaika a tvoří výsledný celek. Zajímavé je, že celý štáb, který se na natáčení podílel, bydlel v onom hotelu, aby se tak lépe vžil do tohoto prostředí. Herci, kteří se mihnou ve filmu, jsou rozdílných národností, od švédské přes srbskou až po dánskou. Ne jen proto je film určen pro mezinárodní trh.

Režie: Birgitte Stærmose

Hrají: Mikael Birkkjær, Stine Stengade, David Dencik, Trine Dyrholm, Luan Jaha, Ariadna Gil, Magnus Krepper

Střih: Anne Østerud

Produkce: Jesper Morthorst

Výroba: Alphaville Pictures Copenhagen ApS

Dánsko, Chorvatsko, 2011, 88 min.

foto: kviff.cz