Soutěžní sekce: Hitler v Hollywoodu

8.7.2010

V Pulp Fiction hrála „jednoduchou“ přítelkyni boxera Butche. Od té doby se Maria de Medeirosová proslavila a do Karlových Varů přijela s mystifikačním filmem Hitler v Hollywoodu.

Ve snímku natáčeném dokumentárním blairwitch stylem hraje Maria samu sebe. Všichni ji znají jako tu z Tarantinova filmu a ona toho umě využívá při natáčení svého dokumentu o herečce Micheline Presleové.

Na velkých festivalech a oslavách se dostává do kontaktu se známými producenty, režiséry a herci a shromažďuje vzpomínky na slavnou kolegyně, která byla na vrcholu kariéry ve čtyřicátých letech. Náhodou narazí na zmínku o režiséru Luisi Aramcheckovi a jeho tajemném projektu HH.

45. Mezinárodní Filmový Festival Karlovy Vary - Hitler v HollywooduZačne po něm pátrat a odhaluje tajemství z dob druhé světové války. Zároveň se dostane do hledáčku tajných služeb, kterým se její zvědavost zrovna nezamlouvá.

Režisér Frédéric Sojcher natočil film na pomezí dokumentu a fikce. Ústrední roli má zde Maria, kterou natáčí a doprovází kameraman. Její postava je odlišena od okolí, u kterého jsou potlačené barvy.

S drzostí investigativní novinářky proniká do archivů tajných služeb a pátrá po osudu Aramcheka a projektu Hitler v Hollywoodu. Na kameru útocí lidé, co nechtějí být natáčeni nebo je pronásledují tajní agenti. Divák tak chvíli sleduje dokument a chvíli napínavou detektivku.

Sojcher si pohrál s myšlenkou zápasu mezi Hollywoodem a evropskými filmy. V Americe se natočí film, který pak mašíruje Evropou a válcuje zdejší tvorbu. Studiím starého kontinentu se takto úspešné snímky produkovat nedaří.

Hitler do Hollywoodu nakonec nedorazil, ale oživil vzpomínku na válečnou propagandu a poukázal, jak Hollywood dominuje filmu.

Hitler v Hollywoodu

Drama
Belgie / Francie, 2010, 85 min

Režie: Frédéric Sojcher
Hrají: Maria de Medeiros, Micheline Presle, Nathalie Baye, Arielle Dombasle