Soutěžní sekce: 3 sezóny v pekle

7.7.2010

Scénář dalšího snímku, který se uchází o Zlatý glóbus na 45. ročníku KVIFF, byl inspirován zápiskami ze života jedné z nejznámějších osob československé literární scény, zakladatele legendární rockové kapely Plastic Peope of the Universe, Egona Bondyho.

Píše se rok 1947, společnost se pomalu vzpamatovává po válce a je plna očekávání z nově nastané situace. „Chtěl jsem být co nejvíce autentický. Byl to důležitý okamžik v historii. Tři roky po druhé světové válce. Právě zkončila nejhorší diktatura. Lidé chtěli zhluboka dýchat,“ vyjádřil se k filmu režisér Tomáš Mašín.

Ve filmu je vidět určitá odlišnost od ostatních filmů z té doby, jež většina pouze pláčí nad křivdami, které byly spáchány. Debut se vyjadřuje s něžným půvabem, ale i naléhavou silou, která nutí diváka zamyslet se nad všedností života.

Delegace k filmu 3 sezóny v pekle (foto: Marek Švadlena)

Delegace k filmu 3 sezóny v pekle (foto: Marek Švadlena)

A jaký má sám režisér tip na vítěze festivalu? „Líbilo se mi Sladké zlo. A Kuky. U mě a u mých dětí si stojí vysoko. Obdivuji práci pana Svěráka, který se v dnešním světe 3D filmů pustí do loutkového projektu. Mám ten film hrozně rád.“ odpověděl  Mašín. A jak si asi bude stát ten jeho? „Bohdana Slámy se ptát určitě nebudu. Udělá si svůj obrázek určitě sám.“

Z toho, že byl film 3 sezóny v pekle vyhlášený jako čtvrtý nejúspěnější film roku 2009 a to byl do kin nasazen na podzim téhož roku, byl režisér unešený. „Měl rychlý start a dobře se o něm psalo.“ Výběr herců režisér Tomáš Mašín také nenechal náhodě. Hlavní představitelé jsou polská herečka Karolina Gruszka a Kryštof Hádek. „Jsou to vynikající herci, cítil jsem k nim velký respekt,“ řekl režisér, pro něhož to byl první celovečerní snímek.

Karolina Gruzska (foto: Marek Švadlena)

Karolina Gruzska (foto: Marek Švadlena)

Že byla na place dobrá atmosféra potvrzovalo i vyprávění představitelky hlavní role. „Byla to veliká radost pracovat s Tomášem. Choval se jako profesionál. Měl velkou důvěru ve své herce. Mohla jsem se tak víc otevřít. Věděla jsem, že když hraju něco špatně a on to ucítí, pomůže mi to změnit,“ vyprávěla pocity z natáční Karolina. Tomáš Mašín jen dodal: „To jsem ale ani nemusel.“

Dobrý vztah měli i filmoví partneři. „Kryštof byl skvělý partner. Doufám, že s ním ještě někdy budu pracovat. Občas si posíláme smsky,“ odpověděla Karolina Gruszka novinářům na dotaz, zda udržují s Kryštofem kontakt i po natáčení.

Zda režisér Tomáš Mašín s producentským týmem chystá další velký projekt prozradil, že ano. Připravují hned dva najednou, avšak co to přesně bude už nevyzradili. Víc až během podzimu. Film 3 sezóny v pekle už nějaké to ocenění má. Tak jsme zvědaví, jak si budou stát tady, na karlovarském filmovém festivalu.

3 sezóny v pekle

Drama / Historický / Romantický
Česko / Slovensko / Německo, 2009, 110 min

Režie: Tomáš Mašín
Hrají: Kryštof Hádek, Karolina Gruszka, Jan Kraus, Martin Huba, Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Miroslav Krobot, Matěj Ruppert, Kristýna Janáčková, Jiří Bábek, Andrea Kerestešová, Eva Matalová, Hana Seidlová