- RubrikaCestování

SLAVNÉ OSOBNOSTI: Jiří Schelinger

6.3.2014

Smutný konec bude mít příběh naší další slavní osobnosti. Zpěváka Jiřího Schelingera a jeho neopakovatelného hlasu.

Jiří Schelinger se narodil 6. března v Bousově v rodině učitele hudby. Již na základní škole založil společně se svými kamarády skupinu Nothing But Nothing, ve které hrál na kytaru. V té době byl jeho muzikantským kytarovým idolem Brian Jones z kapely Rolling Stones. Po skončení základní školy začal navštavovat Střední odborné učiliště, ale obor instalatér nedostudoval.

Jiří Schelinger se také ocitl ve vyšetřovací vazbě a aby se dostal co nejdříve ven, pokusil se o demonstrační sebevraždu. Kvůli tomuto insidentu skončil v psychiatrické léčebně Praze-Bohnicích a získal modrou knížku. To se stalo v jeho kariéře dost důležité.

Pracoval také jako kulisák v divadle Jiřího Wolkera. Tam vydržel asi měsíc. Poté ho vzal do skupiny Smaragd Ivo Trojan a tam se stal brzo hvězdou číslo 1. Za působení v této kapele se seznámil se svou první ženou Alenou. S tou měl i dceru Andreu. Po rozvodu začal fungovat s kapelou The Happy Five. Ta se orientovala na blues. Po čase však skupina odcestovala bez Schelingera do Finska a tak přijal nabídku od Karla Šípa ze skupiny Faraon.

A právě v tuto dobu vznikl jeden z největších hitů české populární hudby. Píseň Holubí dům. Ani toto ho však neudrželo. A v roce 1973 se přesunul do skupiny bublegummového krále Františka Ringo Čecha. Jiří Schelinger měl nezaměnitelný hlas, který byl klenotem české hudby. Avšak osud tomu chtěl, že dlouho nám tento hlas nezpíval.

13. dubna roku 1981 se dostala do českých médií smutná zpráva. Za dosud nevyjasněných okolností skáče J. Schelinger ze Starého mostu do Dunaje. Jeho tělo bylo vyloveno z vody 7. května 1981 u osady Bodíky, v katastru obce Horný Báh.

I tak může končit příběh člověka, u kterého by to člověk nečekal.