- RubrikaKULTURA

SLAVNÉ OSOBNOSTI: 27. listopad a kytarový mág

27.11.2013

Náš seriál Slavných osobností našel své další pokračování v tento den. A to kvůli osobě Jimiho Hendrixe. Právě dnes by totiž tento kytarový mág slavil své narozeniny.

Jimi Hendrix se narodil v americkém Seattlu a jde o legendárního kytaristu, zpěváka a skladatele. Jimi měl černošskoindiánský původ, což se také odrazilo na jeho umění. Jimi Hendrix je totiž považován za nejdůležitějšího instrumentalistu v dějinách rocku.

S kytarou se potkal poprvé ve 12 letech a v 50. letech již hrál v Seattlu v R’n’B kapelách. V roce 1961 se hudebně přestěhoval do nashvilské kapely Imperials a o tři roky později se usadil v New York City. Tam spolupracoval například s Little Richardem nebo Tinou Turner.

V roce 1965 zakládá vlastní kapelu. Jimi James & The Blue Flames. O dva roky později vychází debut Are You Experienced? a v prosinci téhož roku CD Axis: Bold As Love.

Hned rok na to, 1968, vychází dvojalbum Electric Ladyland, které se hned dostane na špičku amerických hudebních hitparád. V srpnu 1969 Jimi vystupuje na festivalu hudby ve Woodstocku, kde zazní také legendární americká hymna.

Jimi Hendrix umírá 18. září 1970 v britském hlavním městě Londýn. Podle informací na jeho smrti měla nepřímý podíl také drogová závislost. Ovšem hity jako Purple Haze nebo Wind Cries Mary budou nesmrtelné, stejně jako kult tohoto kytarového boha.