- Rubrika47. MFF KV

Na slaměné cestě – filozofický western pro duševně vyzrálé

2.7.2012

Vlk samotář ve středních letech se vydává na cestu do rodné vesnice, aby pomstil bratrovu smrt a urovnal staré rodinné záležitosti. Při návratu domů zjišťuje, že jeho země už není to, co bývala. Despotická vláda prostřednictvím armády vykořisťuje bezbranné občany a v horách pro změnu řádí bandité, kteří jsou odpovědni za smrt jeho bratra. Na vlastní pěst vyráží sám do hor, aby vypátral vrahy a přivedl zpět do vesnice bratrovy ovce, jejichž prodejem by zabezpečil jeho rodinu. Při trestné výpravě pociťuje na vlastní kůži šikanu státního aparátu, avšak jeho touha po vykonání spravedlnosti je natolik silná, že se za žádných okolností nenechá vyvést z míry..

Delegace k filmu Na slaměné cestě

Slaměná cesta není určitě typickým westernem, tak jak ho znáte. Nedočkáte se divokých přestřelek ani honiček s indiány na rychlých koních. Oproti klasickým silně příběhově laděným westernům se snímek zaměřuje na charakter hlavní postavy. Hrdina nikam nepospíchá a s klidem jemu vlastním postupuje přes obtíže života k naplnění svého poslání. Jeho klid vás může lehce znervoznit.

Celým meditativně laděným příběhem vás provede podmanivá hudba a krásné portugalské scenérie, které silně umocňují jednotlivé příběhové etudy.

Motivací k natočení snímku pro režiséra Rodriga Areiase bylo nastavit zrcadlo dnešní nestabilní politické situaci v mnohých státech a poukázat na korupční chování jejich čelních představitelů.

Ne nadarmo se také příběhem prolínají citáty z díla Henryho Davida Thoreaua Občanská neposlušnost, jejichž aktuálnost diváka přímo konfrontuje s nynějším politickým děním.

Jan Furiš

Rád dělám rozhovory se zajímavými lidmi. Na mezinami.cz se starám o marketing a prodej inzerce.