- RubrikaNEWS

Škola hrou – tak se nakladatelství Svojtka & Co. rozhodlo přivítat rekordní počet prvňáčků

4.9.2014

Jak funguje svět? Jak udělat z bílé šelmy tygra? Kolik zůstane na stromech banánů, když každá opička sní tři? Jak se dostat nejrychleji raketou na měsíc?

Kudy na inspirativní výzdobu dětského pokoje? A která písmenka tvoří jméno malého čtenáře? Zábavnost, nápaditost, poutavost – to jsou hlavní charakteristiky několika desítek knižních titulů, které nakladatelství Svojtka & Co. připravilo pro děti od 5 do 8 let před začátkem školního roku.

Letošní rekordní počet prvňáčků, kterých 1. září nastoupí do škol kolem 130 tisíc, nakladatelský dům připomene ještě zvýhodněnou cenou vybraných titulů – od encyklopedií z edice „Podívej se pod obrázek“ až po tvůrčí sešity pro kreslení, psaní a další motorické úkoly. A protože jde bez výjimky o publikace poučné, ale především zábavné, celá kampaň nese název Hurá do školy!

Při výběru titulů se řídíme jednoduchým sloganem ´Škola hrou´. Platí to pro úplně první kontakt dětí s institucí školy i pro starší děti, které si již budují vztah k přírodovědným, technickým nebo společenským předmětům. U našich knížek je však důležité i to, že se u nich nenudí ani rodiče,“ dodává Václav Svojtka, majitel nakladatelství Svojtka & Co. Více na www.svojtka.cz.

V rámci kampaně „Hurá do školy“ je připravena řada titulů, které nenásilnou a zábavnou formou připraví děti na tento přechod i na první týdny školního vyučování. Publikace z produkce nakladatelství Svojtka & Co. jsou určené jak pro děti předškolního, tak i mladšího školního věku. A rozhodně je z čeho vybírat.

Budoucím prvňáčkům jsou věnované například sešity a knížky plné obrázkových hádanek, rébusů či hlavolamů, které rozvíjí nejen myšlení a logické uvažovaní, ale i držení a manipulaci s tužkou, a tím zároveň uvykají dětskou ruku psaní. Rodiče mohou využít i nabídky množství titulů s návody, které jsou věnované zručnosti a tvořivosti – zkrátka domácí výtvarné výchově, a to za použití běžně dostupných materiálů a náčiní jako jsou nůžky, lepidlo, provázek či papír. Ideální kombinace hry, zábavy a zdokonalení manuálních dovedností.

Jakýmsi přechodem mezi čtenáři obrázků a písmen jsou ilustrované encyklopedie určené pro všechny věkové kategorie. Kdo by si nepamatoval na svou první encyklopedii. V rámci speciální edice „Podívej se pod obrázek“ je odhalováno nejen království zvířat, ale i tajemství lidského těla, objevy a vynálezy, vesmír a fungování světa obecně. Velmi populárními v rámci této edice je například Obrazový atlas světa, jenž se dočkal dotisku, Jak funguje svět nebo Otázky a odpovědi.  Nejen díky poutavým ilustracím, ale i více jak 60 odklápěcím okénkům je v dětech vzbuzována zvědavost a touha zjistit více, což je vhodnou alternativou pasivnímu čtení knih.

Na starší a zkušenější jsou zaměřené knihy rozvíjející dovednosti a znalosti nabyté v rámci školního vyučování. Soubory her s čísly a slovy, paměť rozvíjející aktivity a hádanky poskytují možnost, jak formovat myšlení i mimo školní zdi.  „Jelikož víme, jak náročný a náhlý může být návrat do školní budovy po dlouhé době volna, chtěli jsme se pokusit rodičům i jejich ratolestem tento přechod usnadnit. Díky vybraným publikacím je tak děti možné pozvolna v domácím prostředí připravit na změnu režimu, poznávání, výuku a nové dovednosti, a to aniž by tušily, že se vlastně učí,“ shrnuje nakladatel Václav Svojtka.

Nakladatelství Svojtka & Co. se snaží o dlouhodobé zaměření na děti, což dokazuje nejen svou aktuální nabídkou publikací, ale například i spoluprací s Rádiem Junior v rámci projektu „Malujeme po síti“ nebo unikátní kolekcí audiopohádek. Více informací a v současnosti nabízené tituly na www.svojtka.cz.