- RubrikaDivadlo

Shakespeare v Hollywoodu a v Jihočeském divadle

10.6.2016

Co by se stalo, kdyby publiku bez vkusu měla být předložena filmová adaptace klasické Shakespearovy hry obsazená neznalými herci? Co se stane, když se v Hollywoodu ztratí skutečný Oberon a má hrát sám sebe? Pěkná mela!

Slavný rakouský režisér Max Reinhardt (René Šmotek) utíká ze své země před nacisty do Hollywoodu. Chystá se na velký umělecký počin – zfilmovat Shakespearův Sen noci svatojánské v zemi pokleslého vkusu, kde o velkém renesančním dramatikovi neslyšeli ani někteří herci. Jack Warner z Warners Brothers souhlasí, a tak riskuje vše, jen aby vyhověl hloupoučké herečce, své oblíbenkyni, a dal jí hlavní roli. Má šanci vysoké umění obstát v Hollywoodu? Prosadí si slavný režisér své dílo proti obávanému Willu Haysovi (Jiří Untermüller), který mu šlape na paty? A jak se přizpůsobí skutečný Oberon (Viktor Limr), král elfů, se svou pravou rukou Pukem (Tomáš Havlínek), jenž se záhadně objevili na natáčení a byli obsazeni do rolí sebe sama? A co teprve, když se Oberon zamiluje do skutečné ženy …

gal_145570145320

Jihočeské divadlo zařadilo do svého repertoáru v únoru 2016 komedii Kena Ludwiga, jež se v 80. letech hrála na Broadwayi, v režii Jany Kališové.

Tato povedená komedie se zamotaným, možná lehce nepřehledným, dějem pobaví. Naštěstí bláznivé situace na jevišti nemají nouzi o chytrý situační humor a hra tak nestojí v řadě pokleslých komedií, takže ji ocení i náročnější publikum.

Na scéně se objeví velké množství herců v kombinaci reálných, smyšlených a pohádkových postav. René Šmotek ztvárnil skutečnou osobnost filmového průmyslu, stejně jako Jan Dvořák v povedené scéně všechny čtyři bratry Warnerovy. Nejvíce zaujme jistě ústřední dvojice – Viktor Limr v roli vznešeného a situací zmateného Oberona a Tomáš Havlínek v roli Puka, který je ve 30. letech 20. století ve svém živlu a s nadšením svého pána do této podivné doby zasvěcuje. Tyto pohádkové postavy svým vzezřením a promluvami dodávají příběhu kouzlo.

Dějová linka nevyžaduje diváka znalého hry renesančního velikána stejně jako druhý shakespearovský počin divadla tohoto roku Shakespeare v Hollywoodu.

Neváhejte a nenechte si představení v další sezóně ujít!