- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Seriál AIESEC: Na stáži v Rumunsku jsem si zlepšil češtinu o dva stupně – druhá část

4.12.2013

Před týdnem jsme pustili do světa první část rozhovoru s Martinem Holečkem, který díky organizaci AIESEC vyrazil do Rumunska. ( k přečtení zde : http://www.mezinami.cz/vzdelavej-se/serial-aiesec-na-stazi-v-rumunsku-jsem-si-zlepsil-cestinu-o-dva-stupne-prvni-cast/ ) A nyní Vám přinášíme druhou část, tohoto rozhovoru.

Půl roku v zahraničí není krátká doba. Neměl jsi během svého pobytu problémy s komunikací v cizím jazyce?

Angličtina pro mě nikdy nebyla problém a komunikace s cizinci mě baví. Všechno, co z angličtiny umím, jsem se naučil právě z her, protože když jsem si chtěl něco zahrát a užít si to, musel jsem si to nejdřív přeložit. Za těch 6 měsíců jsem se dokázal slušně zorientovat i v Rumunštině a některá slovíčka nejspíš nikdy nezapomenu.

V Bukurešti jsi oslavil nejen Silvestra, ale také Vánoce. Jaké to je strávit právě Vánoce v cizí zemi a s cizími lidmi?

V tomhle případě není důležité to, co je kolem mě, ale co je ve mně. Takže mi nezáleží na tom, kde jsem, ale to, že si vzpomenu na to, jak to probíhá u nás, myslím na svou rodinu a stačí mi to. Já jsem měl to štěstí, že v Rumunsku se mě ujala Diana a pozvala mě na Vánoce k nim domů do Alexandrie – na pobřeží Černého moře. Objednal jsem si jízdenku autobusem online a přijel o něco dřív, abych se tam porozhlédl. Bylo to moc fajn a rád na to vzpomínám.

Dokázal bys české a rumunské vánoční zvyky porovnat?

Pro Rumuny je hlavním svátkem 25. prosinec a následující 2 dny – 26. a 27. mají statní svátek. Stejně tak jako v Čechách máme štědrovečerní večeři, v Rumunsku se pořádá vánoční oběd na druhý den odpoledne. Sejde se rodina a blízcí přátelé, společně se povídá, přemítá a samozřejmě dívá na televizi. Pojídají se domácí dobroty a v pětichodovém menu nechybí maso, jež bylo po dobu adventu na seznamu zakázaných jídel. Samotný 25. prosinec je malým obřadem. Nechybí návštěva kostela a tradiční rozbalování dárků.

Prožil jsi během těch šesti měsíců nějaký kuriózní zážitek, na který rád vzpomínáš?

Zážitků jsem za tu dobu nasbíral samozřejmě mnoho, ale rád vzpomínám na jaro, kdy mě na výlet pozvala kamarádka Mari-An z Filipín a jeli jsme se podívat až na sever země k hranicím s Ukrajinou do Moldovy. Právě zde je centrum pravoslavné církve a vidět ortodoxní podání Velikonoc v Rumunsku byl zážitek na celý život. Pro ně jsou Velikonoce tím nejdůležitějším svátkem a oslavují je ve velkém. Tisíce lidí navštěvují kostely, ve vzduchu visí velké očekávání a pokora, kterou jsem při návštěvě ceremonie v kostele v Targu Neamt cítil je nepopsatelná.

Autor: Veronika Suchomelová

Podobné články