- RubrikaKULTURA

SÁZAVAFEST: Balkánské rytmy od Mr. Žarko

18.3.2014

Sázavafest je známý svou multižánrovostí. To potvrdí i v letošním ročníku, který je v plánu od 31.července do 2.srpna ve Světlé nad Sázavou. Jedním z hlavních lákadel bude také Mr. Žarko.

Ten se narodil ve městě Čačak v samotném středu Srbska, co by kamenem dohodil od malé vesničky proslavené legendárním festivalem Guča TrumpetFestival. Na Balkáně je velmi oblíbené to, co Mr. Žarko sám popisuje jako ,,folklórové šílenství“. Jak si to však vysvětlit? Jde o velmi zvláštní a živelné vystupování, které před pár lety přivezl a představil v Berlíně.

Na webu Sázavafestu si můžete přečíst o Mr. Žarko toto: „Unikátní Srbská hudební forma velmi brzy našla své místo na klubové a festivalové scéně. Společně se svými pěti (nebo více) spoluhráči z Bulharska, Rumunska a Německa tvoří a hraje vlastní kompozice, které sám nazývá ,,písněmi smíchu, bolesti, tance a slz“ a které mají často lehce psychedelický nádech.“

Autentické Balkánské dechové melodie jsou vystaveny na rytmech ze všech koutů světa – a na sto procent vás donutí tancovat. Tento rozmanitý styl získal ve světě nálepku ,,electric gipsy disco noise“ a díky Sázavafestu máte ojedinělou možnost si ho vychutnat první víkend v srpnu ve Světlé nad Sázavou!

Více informací najdete na těchto odkazech: www.mrzarko.comwww.youtube.com/watch?v=7JT2yMwAY8owww.youtube.com/watch?v=ovjpYhDmrA0