- RubrikaHudba

ROZHOVOR: Skyline představují svůj paralelní svět alba Fairytapes

13.3.2013

Fanoušci nejrozjetější kapely u nás můžou začít konečně odpočítávat. Nová deska Skyline vychází 25. března digitálně a 8. dubna fyzicky. V pořadí šestá studiová nahrávka vyjde pod názvem Fairytapes a už teď si můžete užít první singl desky – Dancing With Fire. Křest proběhne 5. dubna v pražském Paláci Akropolis. Album vychází u Championship Music.

Jak dlouho deska vznikala?

Tak nějak víc systematicky a soutředěně jsme na desce začali pracovat na začátku roku 2012 – takže to máme nějakých čtrnáct měsíců. Asi dvě skladby jsou ještě starší, měli jsme je rozdělané už před minulou deskou, ale teprve teď se nám je podařilo dotáhnout do té správné podoby.

Kdo se ujal produkce?

Produkce jsme se nakonec ujali sami – respektive Hiffi a Majkii B. Měli jsme chuť to zase zkusit sami, navíc jsme měli celkem jasnou představu, jak by deska měla znít. Bylo ale jasný, že na sebe budeme muset být hodně přísní a zpětně nás až překvapuje, jak moc jsme byli :-) Když to nebylo ono, nebyli jsme líní zahodit celou sloku včetně textu a začít od začátku. Třeba skladba On In A Million měla takové vyhozené sloky asi tři. Úplně sami jsme to ale nezvládli, hodně velkou zásluhu na výsledku má i Matouš Godík, který album míchal a masteroval. Převzal ty songy v ten pravý moment, kdy my už jsme trochu ztráceli odstup a dotáhnul je hlavně po zvukové stránce. S Matoušem se známe spoustu let, pomáhal nám vlastně i s naší úplně první deskou Riders In The Store.

Co bys řekl o prvním videoklipu?

První klip je ke skladbě Dancing With Fire a je to takový dokumentární sestřih z koncertů z minulého roku, které s námi absolvoval grafik a designér Vítek Škop a natáčel, co se dalo. Byl s náma třeba na Majálesech, na Open Air Festivalu, ale jsou tam i nějaký malinký festivaly – prostě je to takový zrychlený záznam toho, jak vypadají festivaly z našeho pohledu. Jinak Vítek Škop je další zásadní postava alba Fairytapes, protože měl na starosti celkový design desky.

Jaké jsou vaše plány po vydání alba?

Nejdřív bude křest, který proběhne 5. dubna v Paláci Akropolis. Pak plynuje přejdeme na majálesovou sezónu a v létě samozřejmě festivaly – od těch největších až po ty nejmenší. Regulérní klubové turné k novému albu pak proběhne na podzim, aby měli naši fanoušci dost času naučit se texty nazpaměť :)

Jak bude probíhat křest?

Tak především to bude oficiální představení nového koncertního programu – žádnou z nových věcí jsme totiž naživo ještě nehráli. Parádní světla a projekce už jsou u našich pražských koncertů samozřejmost. Bude to prostě taková veřejná oslava dokončení nové desky, která ostatně bude ten večer vůbec poprvé k dispozici k fyzickému prodeji.

Každého fanouška asi zajímá proč odešel NuC?

MC NuC odešel ze Skyline loni v létě, poslední společný koncert proběhl na festivalu Rock For Churchill. Rozešli jsme se jako kamarádi a důvody byly čistě praktické – NuC prostě přestal kapelu stíhat. Rozjel vlastní restauraci, narodila se mu dcera, a tak už přirozeně neměl tolik času. Myslíme, že jeho rozhodnutí uspíšila právě práce na nové desce, které nezvládal dávat tolik, co ostatní.

Mohl bys vysvětlit název alba?

Album se jmenuje Fairytapes. Napřímo je to inspirováno jednou z nových písniček, která se jmenuje Fairytale Tellers, ale ten pohádkový motiv visel ve vzduchu už dlouho. Ostatně jeden z pracovních názvů byl Goro And Skippy Travel To Riviera, ale nakonec to kupodivu neoprošlo :-) Hledali jsme název, který vystihne pozitivní atmosféru desky a to, že chceme posluchače přenést do paralelního světa, kde se budou cítit dobře. Něco jako když pan Majer četl dětem pohádky v Arabele :-)

Jaká podle tebe deska vůbec je, například v porování s tou předchozí?

V porovnání s Private Madness, Public Danger je Fairytapes o něco veselejší, tanečnější a elektroničtější. Díky producentovi Dušanovi Neuwerthovi se nám na PMPD podařilo dotáhnout náš záměr udělat živější, kytarovější a celkově ostřejší desku, ale teď jsme měli chuť se zase trochu vrátit k tanečnějšímu zvuku. Určitě nás ovlivnilo i to, co se momentálně děje ve světě, třeba z mého pohledu je z taneční hudby zase vzrušující žánr.