- RubrikaDivadlo

Rozhovor s Olgou Šubrtovou – dramaturgyní hry Utěšitel

5.1.2011

V rámci posledního soutěžního kola o volné lístky na novou hru Jihočeského divadla „Utěšitel“ Vám přinášíme rozhovor s dramaturgyní činoherního souboru Jihočeského divadla – s paní Olgou Šubrtovou.

Co předcházelo tomu, než jste se stala dramaturgyní – měla jste již v dětství o divadlo zájem? Jak dlouho již působíte v Jihočeském divadle?

Než jsem začala pracovat v Jihočeském divadle jako dramaturgyně, pracovala jsem v Českém rozhlase České Budějovice jako režisérka slovesných pořadů, ale divadlo mě lákalo, studovala jsem DAMU a potom k mé velké radosti přišla v roce 1998 nabídka do Jihočeského. V dětství jsem psala pohádkové divadelní hry a zkoušela je se spolužáky. Byl mezi nimi i můj dnešní kolega Martin Hruška. Byla to docela legrace….

Jak dlouho Vám trvá sestavení dramaturgického plánu? Kde berete inspiraci?

Přípravou dramaturgického plánu se zabýváme vlastně pořád, nelze to časově ohraničit. Třeba teď máme dramaturgický plán na příští sezónu hotový a zároveň už máme nějaké tipy do sezóny další. S hostujícími režiséry jsme domluveni i tři roky dopředu. Prakticky to probíhá tak, že čtu divadelní hry, když mě nějaká zaujme natolik, že si ji dovedu představit na jevišti, dám ji přečíst kolegovi režisérovi Martinu Glaserovi a pak si o tom povídáme, přemýšlíme, váháme…ale někdy jsme třeba nadšeni od první minuty oba, naskáče nám skvělé obsazení…to je pak radost.

Máte Vy osobně nějaký oblíbený (favorizovaný) typ divadelního žánru?

Jako divák mám ráda černé komedie, jako dramaturgyně dobré hry všech žánrů.

Myslíte si, že zájem o divadlo ve společnosti roste nebo naopak spíše klesá? Jak divadlo udržuje konkurenceschopnost s jinými druhy masové zábavy (např. kina, hudební festivaly apod.)?

Myslím si, že divadlo je a bude menšinová záležitost pro inteligentní vnímavé lidi, kteří cítí nenahraditelnost živého, kontaktního zážitku. Nemůžeme konkurovat filmu, proč bychom také měli? Jsme tu vedle sebe, aby bylo z čeho vybírat, pro ty, kteří mají zájem.

Máte nějaké vize ohledně budoucího rozvoje činoherního programu Jihočeského divadla?

Rádi bychom pokračovali v uvádění zajímavých současných her českých i zahraničních, jsem přesvědčena, že právě tohle je živá voda pro divadlo a spolehlivá obrana před muzeálním ustrnutím, ke kterému často vede sázka na jistotu typu „hrajme klasiku, jak se vždycky hrála, lidi to mají nejradši“. Nic proti klasice, pokud jsou oči a srdce, která v ní cítí živý dnešní nerv, může to být nádherné! Budeme se dále snažit přivádět do Jihočeského divadla zajímavé režisérské osobnosti a od příští sezóny dojde k jedné výrazné změně – nastoupí mladá tvůrčí dvojice – režisér Adam Rut a dramaturgyně Kristýna Čepková. Takže se těšíme na nové inspirující pohledy.

Teď o něco konkrétněji ke hře „Utěšitel“. Na základě jakých kritérií jste se rozhodla zařadit tuto hru do programu Jihočeského divadla na rok 2011?

Utěšitel je hra, kterou jsme s Martinem Glaserem napsali na motivy novely Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí nebo taky v jiném překladu Utěšitelka. Tuhle novelu máme rádi a vracíme se k ní už přes deset let, takže nejdůležitějším kritériem byla srdcová záležitost.

Vycházíte z literární předlohy novely Miss Lonelyhearts od Nathanaela Westa.

Do jaké míry a proč jste se při tvorbě scénáře odchýlili od původního příběhu a v čem

zásadním jste děj pozměnili?

Vlastně zůstalo jen pár motivů a základní výchozí situace – muž odpovídající na dotazy a stesky zoufalých rozhlasových posluchačů (v předloze čtenářů novin), který cítí bezmoc slov a jeho touha pomoci všem těm nešťastníkům ho vyžene v noci na šílenou záchrannou misi ( to už ale v předloze také není). Zajímal nás hrdina, který chce páchat dobro až na hranici sebezničení. Je  to tragické a zároveň komické, situace, do kterých se dostává, jsou neskutečné, šílené a přece představitelné.

Kolik času Vám a panu režisérovi Glaserovi zabralo sepsání konečné verze scénáře? Shodli jste se hned od začátku na ideové koncepci hry, na jejím „poselství“ pro diváky?

Psali jsme rok…s přestávkami. Pokoušeli jsme se najít dechberoucí příběh, nezačínáme od   „poselství“.

Kromě „Utěšitele“ – je v programu Jihočeského divadla na rok 2011 ještě nějaká další inscenace, kterou by si příznivci divadla neměli nechat ujít?

Myslím a doufám, že všechny budou stát za to. Srdečně zveme!

Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný tvůrčí rok v Jihočeském divadle!

Soutěžní otázka:

Kdo je autorem literární předlohy hry „Utěšitel“?

a) Nathanael West

b) Nathanael South

c) Nathanael  North

Odpovědi a své kontaktní údaje (jméno, příjmení, místo bydliště a tel. Kontakt) posílejte na email:utesitel@mezinami.cz

Uzávěrka 2. i 3. kola soutěže je 14. 1. 2011 0:00 hod. Úplná pravidla soutěže naleznete v článku „Velká vánoční soutěž Jihočeského divadla“.