- RubrikaNEWS

ROZHOVOR: Jezdecký areál v Opatovicích na Vysočině se rozroste

21.12.2012

Areál v Opatovicích na Světelsku hostil na podzim parkurové závody. Magdaléna Kupčíková z opatovického areálu hovořila mimo jiné i o plánech do budoucna.

Jak závody probíhaly a jak si spokojená s tím jak dopadly?

Já jsem spokojená maximálně. Protože na to, že nebylo zrovna dvakrát dobré počasí, kdy si každý řekne, že by se dalo jít ven, tak přijelo celkem dost lidí. Jak diváků, tak i jezdců. Bylo jich tu přes dvacet. Koně skákali dobře, nikdo se nezranil, nikdo neupadl. Ceny se všem líbily. Zatím jsem slyšela samé kladné odezvy. Všichni říkali, že přijedou zase. Musím hodně poděkovat svému otci, protože on mi tohle všechno umožnil. Už nechtěl, abych pořád jen někde jezdila. Chtěl, abych měla svoje stáje. Tak jsme si řekli, že když už studuji tu zoorehabilitaci, tak budeme mít vlastní statek. Už od začátku jsme to přizpůsobovali tomu, že tady ty závody budou probíhat.

Kdy plánuješ další závody?

Protože ten areál je tady v Opatovicích první rok, tak jsme to chtěli spíše jen zkusit, v menším. Ale určitě plánujeme příští rok.

A nyní k samotnému areálu, co všechno je tady k dispozici pro pokročilejší nebo už profesionální jezdce?

Budou se tady konat veřejné tréninky. Kdo bude chtít, tak zavolá a přijede sem se svým koníkem. Může si tady udělat i soustředění. A jezdec i kůň si tady může vyzkoušet parkur v kolbišti, může ho při tom pozorovat náš trenér a radit mu. A chtěla bych aby něco takového se tady začalo dít kolem léta až budu mít po škole.

A co všechno je tady pro začátečníky?

Máme tady koně pro úplné začátečníky, klidné a hodné. Zaměřujeme se na parkurové skákání. Pro úplné začátečníky tady jsou připraveni i speciální koně. Vyjížďky do přírody. Skokové tréninky pod profesionálním trenérem. Trénink pro začátečníky. Lidé si také mohou koupit poukaz. Není to moc vídané. Nazvala bych to odpoledne s koňmi. Podle cenové hodnoty je tady provedeme, ukážeme jim ukázku pod sedlem, ukážeme jim výcvik mladého koně, provedeme je po pastvinách. Ukážeme jim všechno práci kolem koní, a samozřejmě si budou moct zajezdit. Bude to v rámci seznámení s farmou a života na ní.

Jaké služby nabízíte, co se týká různých licencí?

Děti i dospělí si tu mohou udělat licenci mladého jezdce. Dalo by se říci, že je to řidičák na koně. Skládá se to na jaře a na podzim.

Co je na tuto licenci potřeba?

Jezdec musí umět drezúru, odjet parkur a samozřejmě teoretické vědomosti.

Je podle tebe nějaký věk ideální na začátek s jízdou na koni?

Nikdy není pozdě, nijak to není omezené. Začíná se například v sedmi letech, ale je to každého věc, kdy přjde na to, že ty koně miluje.

A jaké máš plány do budoucna?

Momentálně je tady k dispozici deset boxů. Chceme to rozšiřovat na co nejvíce maximální kapacitu. Chceme přistavovat nové stáje. Dokončuje se krytá jízdárna. Máme tu pískovou jízdárnu venkovní a kolbiště travnaté. Ale chtěli bychom také předělat kolbiště se speciálním povrchem. Žádáme také o dotace, jenže situace je komplikovaná. Protože Opatovice patří ke Světlé nad Sázavou, tak se nás dotace netýká. A tím že studuji zoorehabilitaci a asistenční aktivity se zvířaty, tak tady chceme mít i hypocentrum, aby se tu lidé mohli léčit.