- Rubrika50. MFF KV

Role žebráka je mi daleko bližší, než role miliardáře, říká herec Richard Gere

4.7.2015

Hlavní hvězda letošního ročníku MFF Karlovy Vary, americký filmový a divadelní herec Richard Gere, včera převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Dnes si hodinku povídal s novináři na tiskové konferenci.

Včera v obleku, dnes v džínách a ležérní košili. Sympaťák Gere přišel dobře naladěný a hned na začátku si pochvaloval výběr občerstvení – zelený čaj a oříšky. Jen to horko vůbec nečekal. „Takové počasí je tady běžné? Připomíná mi to počasí na Ekvádoru,“ zahájil konferenci.

Ve Varech a celkově v České republice se mu nepochybně líbí. „Máte tady bohatou kulturu a úžasné umělce. Je to velmi oceňovaný festival. Soustředí se hlavně na umění. Je to pro mě čest, být držitelem Křišťálového glóbu.“

Richard Gere

Richard Gere převzal od Jiřího Bartošky Kříšťálový glóbus. (foto: kviff.com)

Herec, žijící v New Yorku, považuje jako jednu z nejhlavnějších rolí v jeho životě především roli otce. Skloubit práci a rodinný život podle něj jde. „Musíte si vybrat. Já si vybral obojí, být se svým synem i pracovat na projektech. Není to tak obtížná věc. Nechávám si víkendy volné a filmy natáčím především v New Yorku nebo Philadelphii, což není daleko.“

Richard Gere má na kontě něco kolem 50 filmů. Sem tam se věnuje i natáčení reklamy, na které nevidí nic špatného. Nepodporuje žádné škodlivé věci a financuje z nich svou nadaci.

Herec se nezapoměl zmínit ani o jeho roli ve filmu Time Out Of Mind. V něm totiž ztvárňuje roli bezdomovce. „Trávil jsem hodně času s lidmi z azylových domů a snažil se pochopit, jak se cítí a jak mám jejich příběhy vyprávět. A zároveň jsem si uvědomoval vážnost této role, abych jí vyprávěl dobře.“ Zvláštností na tomto filmu je především to, že kamery na veřejných místech, kde se natáčelo, byly skryté. Buď umístěny za okny, v bytech nebo ve stanech. Nikdo o nich nevěděl. „Na ulici jsem byl jen já, všechny ty scény jsou opravdové. Byl jsem převlečný a žebral peníze do kelímku od kafe. Lidé vůbec netušili, nikdo mě nepoznal,“ vyprávěl o natáčení. „Možná je mi tato role bližší, než herecká hvězda na konci červeného koberce,“ dodal.

Richard Gere

Richard Gere před hotelem Thermal. (foto: kviff.com)

O filmu Pretty woman sice na tiskovce nepadlo ani slovo. Za to v letním kině si tento film dnes diváci užijí dostatečně a možná herec dodá nějakou tu vtipnou „historku z natáčení“.

Zítra pak ještě osobně uvede film Franny ve Velkém sále. Diváci budou zároveň součástí pořadu Plovárna s moderátorem Markem Ebenem.