Už by mě snad ani nenapadlo, že ještě teď bude někdo s takovou vervou bojovat proti americké vojenské základně, která má být umístěna v českých Brdech. Navenek se totiž o kauze týkající se radaru už téměř nemluví. Jednoho dne jsem zabrousila na webové stránky Nenásilí a byla jsem překvapena, kolik lidí jde stále s chutí do akce.
Hladovku začali držet minulý rok v červnu Jan Tamáš a Jan Bednář, kteří jsou dvanáct let aktivními humanisty a již přes dva roky také aktivními odpůrci plánu zřízení vojenské základny USA na území České republiky. Prosazují referendum o této otázce.
„Hladovka, kterou jsme společně s Janem Tomášem drželi, určitě ovlivnila mnohé dění u nás i ve světě. „Česká“ vláda sice nepřistoupila ani na jeden náš požadavek, ale zato naše protestní hladovka dala impuls mnoha lidem, politikům, organizacím a osobnostem v naší republice i na celém světě, aby se začali o tento problém zajímat a začali být aktivní. Vyvolala vlnu protestních aktivit v desítkách měst.
Řetězová hladovka, která je pokračováním hladovky naší, trvá již 280 dní a za tu dobu se jí zúčastnili umělci, akademici, novináři, odboráři, politici, sportovci a lidé nejrůznějšího věku a profese. To ukazuje, že nesouhlas s radarem se táhne celým spektrem společnosti a nejedná se jen o nějakou malou skupinku extrémistů, jak se média mnohdy snaží lidem namluvit.
Tento protest má velkou morální sílu a to ti, kteří drží moc, a média, dobře vědí, a proto se o řetězové hladovce v médiích nemluví. Každopádně, když jsem držel hladovku, pochopil jsem něco důležitého. Je třeba, aby každý udělal to, čemu věří, že je správné, má to pro něj morální hodnotu, a neočekával, jestli to bude mít nějaké výsledky“, tak mi přiblížil současnou situaci Jan Bednář.
Média v minulých dnech často poukazovala na to, že americký prezident Barack Obama od umístění vojenské základny upustil. Má tedy smysl ještě v protestní hladovce pokračovat?
„Určitě. Miliony lidí na celém světě vkládají do Obamy mnoho nadějí a doufají, že skutečně přinese změnu v zahraniční politice USA a změní směr od agresivní a násilné tendence k cestě míru, odzbrojování a nenásilí. Jaký je ve skutečnosti a jaké má skutečné záměry, můžeme těžko vědět. Ale udělal už pár dobrých kroků, jako je např. návrh na snížení počtu jaderných zbraní o 80%. Ovšem nemá to vůbec jednoduché, je uprostřed finanční krize, která je obrovským problémem. Také je obklopen mnoha lidmi, kterým se vůbec jeho plány nelíbí a raději by dále pokračovali v politice, jakou představoval Bush. A je i jasné, že ten, kdo ve skutečnosti drží moc v rukou, jsou např. zbrojařské koncerny. Takže jestliže je Obama opravdu dobrý člověk, můžeme jen doufat, že neskončí jako J. F. Kennedy.
Jestli nakonec Obama od plánu s radarem ustoupí nebo ne, to zatím říct nemůžeme. Žádné jasné stanovisko nepadlo. V médiích se mluví o tom, že pokud Rusko pomůže USA v zastavení jaderného programu íránu, radar se společně s raketami v Polsku stavět nebude.
Také se mluví o tom, že Obama chce zjistit, zda je systém raketové obrany vůbec funkční a zda jsou na to v současné finanční krizi peníze. Prozatím to vypadá, že se snaží získat více času, aby si vytvořil prostor pro své kroky a vyjednávání. Takže nic není jisté a naopak je potřeba stále s největší intenzitou pokračovat v protestech proti radaru a tím i pomoci Obamovi, aby ve finále mohl ukončit tento nebezpečný projekt „Hvězdných válek“.
V těchto dnech se snažíme sesbírat co nejvíce podpisů od poslanců, senátorů, europoslanců, osobností a organizací pod dopis, který jsme Obamovi napsali, a chceme mu jej předat. Také se připravujeme na jeho návštěvu v Praze 5. dubna. Je to dobrá příležitost ukázat mu, že mnozí lidé v ČR radar nechtějí.“
A já už jen dodám, jak to nejspíš všichni známe z vlastní zkušenosti: Záměr je důležitý, okolnosti už se přizpůsobí.