- RubrikaKULTURA

Reportáž: Tomáš Rozum otevřel svou vernisáž v Ostravě

1.4.2011

V galerii Mlejn na ostravské Nádražní ulici, bylo ve čtvrteční podvečer 31. března 2011 nezvykle rušno. Sešlo se zde totiž velké množství zejména mladých lidí. A co je sem přitahovalo? Konala se zde dlouho očekávaná vernisáž výstavy kreseb mladého talentovaného výtvarníka Tomáše Rozuma.

S tímto mladým nadaným umělcem jsem vás seznámil již v jednom z mých předešlých článků. Tomáš Rozum získal v roce 2009 několik prestižních cen v domácích i zahraničních soutěžích. Není divu, své práci se věnoval s neuvěřitelnou pílí a zodpovědností. Jak sám Tomáš říká: „Vystavuji jen to, o čem jsem přesvědčený, že jsem to namaloval, jak nejlépe umím“. Oblast, kterou se Tomáš ve své umělecké tvorbě zabývá, je značně rozsáhlá. V současné době studuje Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, obor průmyslový design. Zde má možnost v plné šíři rozvinout své nápady a fantazie. Šlo o první velkou výstavu tohoto umělce, na níž předvádí výraznou část své tvorby.

Vernisáž zahájil ředitel galerie Mlejn pan Eda Riedl. Ve svém krátkém vystoupení vysoce vyzdvihl Tomášovy kvality. Hodnocení z jeho úst potěší, sám totiž vede kurzy kresby a malby, je tedy osobou nanejvýš povolanou. Uvedl: „Tomáš kreslí figury v životní velikosti. Jedná se především o mužské postavy“. „Nakreslit chlapské tělo je obtížnější, než vypodobnit sličnou modelku“, zašpásoval za všeobecného smíchu pan ředitel a poděkoval Tomášovi, že díky němu našlo cestu k umění do galerie Mlejn velké množství mladých lidí. Na závěr řekl: „Snad to není poslední Tomášova výstava a jistě se s ním na půdě naší výstavní síně nad jeho novými kresbami znovu brzy setkáme.“

Na moji otázku, jak je s vernisáží spokojen, Tomáš prohlásil: „Jsem mile překvapený množstvím zájemců o moji výstavu, nečekal jsem to. S panem ředitelem zdejší galerie Edou Riedlem jsem se setkal poprvé při mé malé prezentaci v ostravském Librexu. Moje práce jej zaujaly, požádal mě o spolupráci, já to s radostí přijal a tak jsem zde. Věřím, že se budu moci prezentovat i v budoucnosti. Je to krásný pocit předvést na veřejnosti své práce a vidět, že se to lidem snad i líbí,“ zakončil náš rozhovor mladý, skromný, sympatický výtvarník Tomáš Rozum.

Vernisáž doprovodili svými písničkami dva kytaristé, prezentující se jako skupina Angels of Peace. Jeden z nich je bývalý spolužák Tomáše ze základní školy. Oba proto rádi přišli zpestřit dlouholetému kamarádovi jeho první velkou výstavu a také jej trochu morálně podpořit. Veškeré skladby si komponují sami, takže vernisáž byla příležitostí i pro prezentaci jejich vlastní tvorby v jiném odvětví kultury – hudbě.

Výstava kreseb Tomáše Rozuma v Galerii Mlejn Moravská Ostrava potrvá do 25. dubna 2011.

Tomáš Kabát

Rozhlasový reportér a moderátor, zaměřený zejména na zpravodajství a interview. Zabývá se převážně kulturou, školstvím a politikou. K diktafonu nebo před kameru si zve zajímavé osobnosti i pro interview. Jeho hosty byli například Václav Moravec, Evžen Tošenovský, Helena Třeštíková, Radim Jančura nebo Jakub Železný. Od mládí přispíval zejména jako bloger na blog.idnes.cz, nyní studuje publicistiku. Absolvoval také měsíční stáž ve zpravodajství České televize. S redakcí Mezinami.cz se dostal do styku při 44. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Opět na festivalu, však o rok později, se stal členem týmu Mezinami.cz.