- Rubrika52. MFF KV

Rekviem za paní J., aneb jak se stát zajatcem ve vlastní šedi

1.7.2017

Tradiční welcome koktejl pesimismu nám letošní KVIFF naservíroval v podobě komorního dramatu, na jehož produkci se podíleli hned 4 země: Srbsko, Bulharsko, Makedonie, Rusko a Francie. Spojení těchto států v kynematografickém počinu nevěstí žádnou optimistickou hitparádu. Obzvlášť je-li ústředním tématem snaha o sebevraždu.  Ústřední postavou je nezaměstnaná vdova, která se utápí ve svých depresích a je zcela netečná ke svému okolí včetně své rodiny, se kterou sdílí život na pát metrech čtvrečních.

Skoro křížovou cestu musí hlavní hrdinka projít během posledního týdne před plánovaným odchodem, je totiž rozhodnuta dokončit všechny povinnosti- vypovědět pojistku, vrátit vypůjčenou židli či nechat doplnit svou fotografii na rodinný náhrobní kámen… Ne vše ale jde podle plánu.

Již stístěný byt, kde žije, stále zintenzivňuje klaustrofobický dojem a není to jen všudepřítomným nepořádkem a velkým počtem lidí, ale především přibližujícím se plánovaným dnem odchodu, který naplánovala na roční výročí úmrtí jejího muže. Mirjana Karanović, která ztvárnila hlavní roli tohoto rekvijemu podává výborný emoční projev a tím podtrhuje celkovou mizérii příběhu.

Je to přesně ten druh filmu, který si dokážu užít pouze obklopena festivalovou atmosférou, doma by si ho nepustila, nicméně musím ocenit některé úderné momenty filmu. Líbí se mi také schopnost režiséra navodit pocit natolik beznadějného prostředí, že i sebevzažda se zdá téměř neuskutečnitenou.

foto: kviff.com