- RubrikaNEWS

Reflexivní materiály mohou zachránit život

30.11.2012

Příčinou dopravních nehod a úrazů u dětí je ve většině případů špatná viditelnost. Děti jsou nejohroženější skupinou silničního provozu, zvláště v době prázdnin, kdy se daleko více pohybují na ulicích a silnicích. Experti se ale shodují, že používání reflexních materiálů výrazně snižuje počty nehod a úrazů.

Reflexní materiály zajišťují, aby chodec či cyklista byl ve tmě viděn řidičem v dostatečné vzdálenosti. Jinak hrozí, že se jim řidič nebude schopen vyhnout a dojde ke srážce. Důležité je, aby reflexní prvky byly umístěny na správném místě těla,“ zdůrazňuje odborník na silniční bezpečnost Robert Šťastný. Reflexní prvek na oblečení může zachránit lidský život. Je to nejen prevence chodců, převážně dětí, ale také velmi oceňovaný bezpečnostní prvek u řidičů, kteří mohou na chodce a cyklisty lépe reagovat.

Ovšem toto se nevztahuje jen na děti. Důležitý může být tento zářívý prvek i pro cyklisty, chodce či sportovce. Reflexní materiály se skládají z vrstvy mikroskopických kuliček, od nichž se dopadající světlo odráží zpět ke zdroji.  Rozdíl je přitom velmi výrazný – reflexní vrstva odráží světlo až do vzdálenosti dvě stě metrů, což je vzdálenost, která řidiči plně postačí k adekvátní reakci, spatří-li chodce.

Reflexní materiál je možné použít na oděv velmi jednoduchým nažehlením, které je trvalé, nebo na kočárek, helmu či cyklistické kolo. Pro tyto účely jsou vhodné samolepící reflexní tvary.

„Právě na základě zkušenosti řidičů a také rodičů jsme připravili projekt Reflexní děti, kdy se snažíme podporovat prevenci v silničním provozu. Opravdu stačí malý kousek reflexního materiálu a může to zachránit život,“ vysvětluje Michal Růžička z firmy G3, která se od letošního roku zaměřuje také na výrobu reflexních nažehlovacích i nalepovacích motivů. Zároveň potvrzuje, že zájem rodičů preventivně chránit své děti s ohledem na narůstající statistiky úrazů a nehod, se zvyšuje.

Více o programu Reflexní děti se dozvíte na webu www.reflexnideti.cz nebo na stránkách firmy G3 www.g3.com