- RubrikaNEWS

Recept na úspěch podle Tomia Okamury

8.11.2010

Nemusíte být zrovna James Bond, abyste se mohli prohánět v luxusním sporťáku značky Aston Martin. Myslete a jednejte jako Tomio Okamura a vaše sny se stanou skutečností. Mezinami.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s tímto uspěšným českým podnikatelem s japonskými kořeny, který nám prozradil své tajemství úspěchu.

Nedávno jste v Praze otevřel Lolita fashion boutique. Kde tato myšlenka vznikla a co můžete lolitám nabídnout?

Lolita boutique je vlastně móda, která vznikla v Japonsku. Pochází z tokijského Harajuku, z mého rodného města. A jelikož mám obchod s japonskými potravinami, začalo do něj chodit spoustu těchto lolitek. Oni se většinou rekrutují s Manga anime a tam ty postavy právě v tom lolitním oblečení hodně jsou. Proto už byl pouze krůček k tomu, začít s touto módou i tady v České republice. Já vždycky hledám unikátní nápady. To znamená nápady, které ještě nikdo nedělal. Proto jsem třeba investoval a začal s cestovkou pro plyšáky. Přišlo mi to zajímavý.

Máte svého oblíbeného plyšáka?

V dětství jsem měl takového malého plyšáka. Už jsem ho ale ztratil. Nicméně, co se přiznám, tak v naší cestovce pro plyšáky se mi nejvíce líbí zájezd s masáží. To si beru vždycky na starost já, když si někdo objedná masáž. Já jsem vymyslel takové místo vedle Karlova mostu, kde roztáhnu deku. Je tam výhled na Karlův most i Pražský hrad. Položím toho plyšáka, zapálím svíčky a vonné tyčinky. Stojí to 150,- EUR, protože za dobré věci nemá smysl si říkat málo peněz. A začnu ho masírovat, on vždycky těma nožičkama dělá nahoru dolu a přitom ho ještě natáčíme na video.

V současné době se natáčí nové díly třetí řady Den D. Na co se můžeme těšit?

Tak to vám řeknu pár zákulisních informací. Je to skutečně překvapivé. Česká televize zvýšila limit žádostí uchazečů na tři milióny korun. Dějí se tam neskutečné věci. Už jsme proinvestovali 14 miliónů. Několik soutěžících se tam rozbrečelo, říkali kvůli mně, že jsem byl prý moc přísný. Ještě můžu prozradit, že se do třetí řady vrací Ivan Pilný, už v ní nebude účinkovat Ondřej Bartoš. Musím přiznat, že jsem se tam s kolegy pohádal i já. Částečně jsem tam už znervózněl. Na třetí řadu se přihlásilo tisíc šest set uchazečů. Vysílat se začne od začátku ledna. Takže se máte skutečně na co těšit, bude to show.

Co byste poradil mladým, aby byli úspěšní?

Já si myslím, že je potřeba, a to platí pro nás pro všechny, hodně snít. Hodně sněte! Nevím jak vy, ale já vždycky, když jsem hodně snil a vzbudil jsem se, tak jsem ten svůj sen zapomněl. Proto jsem si dal vedle postele papírek s tužkou. Abych ještě ten okamžik, kdy vstanu a kdy jsem snil o tom, že chci být úspěšný, tak jsem si to rychle napsal, v čem jsem to vlastně chtěl být úspěšný. Ale nejhorší je, že zkraje tam bylo – chci se podívat do vesmíru, chci dostat Nobelovu cenu, chci dostat olympijskou medaili… Pak jsem zjistil, že na to nemám, tak jsem to musel upřesnit. Takže hodně sněte. Je potřeba na tom makat. A bez kompromisů. To znamená opravdu jděte za svým cílem, protože i kdyby se to nepovedlo, tak budete spokojení s tím, že jste to splnili naplno. A taky je to dobrý pocit a je to dobrá zkušenost.

Nejdůležitější je si pořád uvědomovat, že velkým podnikatelem může být jenom ten, kdo nemyslí tady a teď jenom na sebe. Vždycky je důležitý nejenom brát, ale taky dávat. Dávat ostatním, pomáhat jim, mít přesah a snažit se zlepšit prostředí. Nejenom myslet a nahrabat si na sebe. Proto Bill Gates, majitel Microsoftu, je asi největším dárcem na světě. Lidi na jednu stranu nemají rádi podnikatele, ale kdyby tady nebyl Bill Gates se svými miliardami, tak by statisíce lidí nenašli třeba pomoc a neměli by počítačovou gramotnost.

Takže já tím chci říct, že návodem na úspěch je hodně snít, ty sny si poznamenat, pak za nimi stoprocentně jít a hlavně nemyslet jenom na sebe, ale myslet také na druhé. Pak ten člověk může být velkým podnikatelem.

rozhovor: Jan Furiš
foto: Tomáš Bourek

Jan Furiš

Rád dělám rozhovory se zajímavými lidmi. Na mezinami.cz se starám o marketing a prodej inzerce.