- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Zpovědi, pravda je jen jedna

3.7.2016

„Plýtvání časem dosud nikoho nezabilo“, říká s kultivovanou ironií kartuziánský mnich Roberto Salus v jedinečném podání Toniho Servilla v povedené psychologické detektivce Zpovědi, která má své místo v Hlavní soutěžní sekci na 51. KVIFFu.

Ministři financí ze zemí G8 mají summit v luxusním sídle na baltském pobřeží. Cítí se všemocní, nedotknutelní a chystají se na rozhodnutí, které bude mít velký dopad na hospodářské uspořádání celého světa. A bohužel ty země, které jsou nejslabší, budou nejvíce biti.

Na setkání se ale na přání jednoho z finančníků dostaví i Roberto Salus, mnich, jehož přítomnost se zde na začátku zdá až scestná, nýbrž postupně na sebe přebírá klíčovou roli celého příběhu. Dá se říci, že je jakýmsi lidským zhmotněním zbytku lidskosti a soucitu a možná i svědomí zasedajících politiků. Zaběhlý rituál jejich pravidelných setkání je hned po první noci ostře narušen nalezením mrtvoly jednoho z politických lídrů. A podezření nepadne na nikoho jiného, než na tajemného mnicha, kterému se nebožtík večer před svou smrtí vyzpovídal.

Le_confessioni

Je posel boží v bílé kutně vrah? Stihl mu mrtvý svěřit detaily o plánované reformě? A co skrývá matematická rovnice, kterou tajemný mnich předá finančním ministrům?

Musím pochválit jednak celkovou atmosféru příběhu, který i přes globální téma, jde do sondy jednotlivých osob, ale také velice kvalitní práci s kamerou. Do filmu se promítá typická rozvláčnost italské kinematografie, nicméně i přesto, že to není můj typický šálek kávy, v tomto případě mě to nerušilo a film jsem si užila.

Itálie / Francie, 2016, 103 min