- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Vlny – vleklý film o nefunčních rodinách na okraji Krakova

5.7.2016

Ania a Kasia pouze přežívají dny v ponurém Krakovském sídlišti Nowa Huta, při učňovské praxi v kadeřnictví ale získávají naději, že se jejich život nějak posune. Obě dívky jsou z disfunčních rodin, a s rodiči si nemají co říct, ještě, že mají jedna druhou.

Jak bylo řečeno na tiskové konferenci filmu, aglomerace Nowa Huta je domovem rodin v bezvýchodné situaci, které se nedokáží ve společnosti najít své místo. Často jde o neúplné rodiny s velice problémovými dětmi. Režisér filmu se nechal slyšet, že je toto místo považováné za „konečnou“, za místo na okraji společnosti. Tato informace je klíčem k pochopení filmu.

Obě dívky jsou občas apatické, často se rozčilují nad situacemi doma, jsou výbušné, vzteklé, ale bez zájmů, pouze se poflakují bezcílně po sídlišti, jedinou jejich činností je vybíhání u-rampy a nadávají. Jediné, čemu opravdu věnují pozornost, je kadeřnická praxe, dokonce se doma dívají na videa o stříhání, chodí okukovat zboží do obchodů s potřebami pro kadeřnice a trénují doma na umělých vlasech pokládané vlny. Profese kadeřnice by totiž v jejich životě znamenala změnu, naději a příležitost.

550-vlny

Beznadějné problémy rodičů od potíží v komunikaci přes pití po domácí násilí jsou ve filmu na každém kroku, zdá se, že jejich generace je mnohem ztracenější, než generace potomků, kteří se je snaží zachraňovat.

Je třeba ocenit výkony představitelek hlavních ženských rolí. Skutečná Ania a Kasia nejsou herečky, ale kadeřnice, hrající samy sebe ve fiktivním příběhu vycházejícího z jejich skutečných životů. Obě dívky pracovaly s režisérem na dokumentárním snímku Láska láska, z něhož tento film nakonec vzešel.

Nesympatičnost prostředí, vzájemného chladného a hrubého chování a pejorativní mluvy podtrhuje nulový hudební doprovod. Bručounské chování frustrovaných hlavních hrdinek, minimum dialogů, z nichž jich je spoutu o ničem, často záhadné a neobjasněné důvody tragických rodinných vztahů vyvolávají pocit, že film se vleče.

Světová premiéra snímku Vlny polského režiséra Grzegorze Zariczneho byl uveden v Hlavní soutěži ve světové premiéře.

Režie: Grzegor Zariczny, Polsko, 2016, 78 minut.

Zdroj foto: kviff.com

Podobné články