- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Vlk z Královských Vinohrad, autobiografie zesnulého režiséra Jana Němce

4.7.2016

Filmová závěť v letošním březnu zesnulého režiséra Jana Němce vypráví alternativně-autobiografický životní příběh člověka, který stál po boku režisérských hvězd československé nové vlny a jehož rozlet v Československu přibrzdil čtyřicetiletý výlet vojsk Varšavské smlouvy. I když bylo vůbec možné Jana Němce přibrzdit?

Příběh našeho požitkáře se začíná odvíjet v Cannes 1968, v tom Cannes, kde měli Forman, Menzel a Němec vyhrát Zlatou palmu, avšak solidární Jean -Luc Godard na podporu stávkujících studentů a dělníků prohlásil festival za ukončený. Však si ho náš J.J. v podání Jiřího Mádla solidárně podal těžkým popelníkem. Němcova léta v Americe, kde prorazil svými minifilmy svatebních obřadů, završí spíše netriumfální návrat domu a trochu sebelítostivá polemizace nad vlastním těžkým osudem.

Ukřivděnost vyjádřená Škodou Felicií parkující před Grandhotelem Pupp zároveň prostupuje touhou po konečném uznání, které se mu dostalo jak z rukou tvůrců filmu, tak hlavně z rukou poroty Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii.

 

Vlk na vás dýchne duchem zpovědi, přesto se do ní svou představivostí nezaboříte jako vidlička do dortu. Důvodem je zajímavá forma výpravy, kdy je historický děj s historickými předměty naroubován do současné doby. Díky tomu neupadnete do snového a iluzorního „babičkovského“ vzpomínání a Němec vám tak nedá šanci jakkoliv si minulost přikrášlovat nebo naopak zošklivovat.

To je možná vedle přednosti i slabina tohoto filmu – zůstanete jaksi na povrchu, režisér vás k sobě nepustí. Ve výsledku si potom uvědomíte svůj zmatek z toho, co je ještě realita a co už ne a začnete googlit Němcův životopis, ještě než skončí závěrečné titulky na plátně.

Režisér Jan Němec

Režisér Jan Němec

Díkybohu je ale Němcova závěť stále Němcova. Na první pocit drsná, nepoddajná, na druhý hřejivá a na třetí rozporuplná. Jako když vám dá někdo herdu do zad, vy se z prvotního šoku vzpamatujete a odnesete si to jako zážitek. Budete nám tu chybět Mistře…

Česká republika / Slovenská republika / Francie, 2016, 68 min

Recenze: Jakub Hruška

Podobné články