- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Vábení sirén – disko trisko, brutalita a erotika v jednom

7.7.2016

Éterické krásky Zlatá a Stříbrná s nádherným hlasem tančí a zpívají v nočním klubu. Zlatá a Stříbrná vábí muže každého věku a postavení a občas jim doslova vyrvou srdce z těla. Někdy vycení zuby, rozpářou krk a pijí teplou lidskou krev.  Pokud jsou Zlatá a Stříbrná ve vodě, dolní polovina těla se jim změní na něco slizkého a odpudivého – na šupinatý rybí ocas. Jsou totiž sirény, které si po cestě Baltským mořem chtějí udělat přestávku. A proč ne tady? Souše skrývá spoustu lákadel a polsky se naučily přece na pláži v Bulharsku. Hlavně se ale nezamilovat.

U Vábení sirén je jasné hned od uměleckých úvodních titulků, že snímek bude vybočovat. Je překvapivou kombinací hororu, muzikálu a pohádky. Temné morbidní scény střídají kýčovité obrazy z nočního klubu, strašidelnou hudbu polská popmusic a metal a slizké spíše hadí ocasy sexy oblečky nebo retro kostýmy 70. a 80. let.

 Hlavní dvojice postav v sobě mísí malou mořskou vílu podle Hanse Christiana Andersena, krásné nymfy a mytologické sirény, mořské panny z námořnických legend a pohádkové jezinky v podobě zpěvaček nočního klubu. Pozor na ně dává mytologický posel moří Triton, zde jako frontman metalové kapely.

Mezi lidmi se naučily pít a kouřit. Největším nebezpečím, které na vodní bytosti na souši čeká, je ale láska. I zde platí pravidlo z Malé mořské víly, jen lehce upravené. Pokud svému milému, který ji zradil a vybral si jinou, malá mořská víla nevyrve srdce z těla a nesní ho, změní se za rozednění v mořskou pěnu. Pokud si nechá uříznout rybí ocas, aby měla dolní polovinu těla ženskou a aby ji její milý ji neopustil, přijde nadobro o hlas. Lidem ale nic dlužné nezůstanou, jako by mezi ně přinesly hnilobnou nákazu.

576-vabeni-siren

Snímek je něco úplně jiného, že jsme dosud na plátně viděli. Hranice vkusu je velice tenká, líbivost a výraznost obrazů mnohdy přechází v kýč. Z temného hororu se občas stane nevkusný teenagerský muzikál.

Protagonistky hlavních postav předvedly skvělý herecký výkon. Jen na jejich podání záleží, jak dobře bude dvojice děvčat propojena. Jejich dlouhé vzájemné všeříkající pohledy, dorozumívání zlověstnými zvířecími zvuky či pomocí zpěvu na vysoké frekvenci jako ryby napovídají na oddanost, silný vztah, který z nich činí téměř jednu bytost. Herečky pojaly své role jako krásné nestvůry neznající soucit a přitom velice citlivá stvoření zároveň.

Velice výrazný prvek je jistě hudba s vystihujícími silnými texty polské skupiny Balady & Romance. Členkami kapely jsou dvě sestry, jež mezi sebou mají velice úzký vztah stejně jako Zlatá a Stříbrná. Protagonistky kapely spolupracovaly na scénáři k filmu.

Snímek je jen těžko zařaditelný, mísí v sobě hororové, erotické, lesbické, humorné prvky, hororovo-muzikálovou pohádku s metaforou dospívání.

Jedná se o debut Anieszky Smoczyńské uvedený v Karlových Varech v sekci Jiný pohled.

Režie: Agnieszka Smoczyńska, Polsko, 2016, 92 minut.

Zdroj foto: kviff.com