- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Učitelka – drama o zneužití postavení a odolávání teroru

4.7.2016

Na mimořádnou rodičovskou schůzku jsou pozváni rodiče žáků základní školy pouze jedné třídy. Někteří tuší, ale jiní jsou překvapeni, proč byli takto svoláni. Řeč se točí kolem soudružky učitelky Dražděchové a jejích prapodivných metod. Zdá se, že větší část rodičů hodlá učitelku, která tyranizuje jejich děti a nyní už zašla moc daleko, bránit.  Proč?

Chudák ženská je sama. Co si jen počne vdova bez manžela. Ještěže rodiče jejích žáků pracují na letišti, jako kadeřnice, v nemocnici, nebo jí dojdou nakoupit. Podle těchto aktivit se bude odvíjet klasifikace jejich dětí, které si mohou prospěch vylepšit ještě výpomocí v domácnosti učitelky každý den po škole. Běda, jestli ne.

601-ucitelkaPři velké hádce dospělých nad chováním učitelky Dražděchové vychází najevo, jak zasáhla jednotlivé děti a jejich rodiny. Podle reakce rodičů, jejich postojů a změn názorů lze lehko poznat, jaký má kdo kádrový profil.

Příběh filmu se sice odehrává v 80. letech, nicméně by se mohl docela dobře stát i dnes. Je platný v jakékoliv době, zobrazuje zneužiti moci a využití svého postavení ve svůj prospěch, je o ztrátě důstonojnosti a strachu. Ukazuje citlivý svět dětí, jež křivdami trpí daleko více, než dospělí, kteří snáze zatnou zuby a pro výhody se i zaprodají.

Nabízí se otázka, zda učitelka svým tvrzením a svému jednání věřila, zda byla přesvědčná, že nedělá nic zlého, nebo zcela vědomě manipulovala se všemi kolem. Některé scény ji totiž vykreslují jako osobu s vlastním světem a nezpochybnitelnými názory. Její chování působí občas až komicky, jindy z něj mrazí,  hranice mezi komedií a dramatem je v tomto případě velice tenká.

640-jan-hrebejkNejvýraznější byl jistě výkon představitelky učitelky Dražanové – Zuzany Mauréry, která vyvolala u diváků silné emoce – nenávist, pohrdání, ale i soucit. Vynikající výkon podal také Csongor Kassai (u nás známý z pohádky Čert ví proč) v roli bezradného tatínka odhodlaného své dceři pomoct. Neméně podstatné byly i projevy dětských herců, zejména představitelky Danky.

Snímek z dílny dvojice řežiséra Hřebejka a scénáristy Jarchovského je založena na skutečném příběhu. Petr Jarchovský takovou učitelku zažil v 70. letech v 6. třídě, jednotlivé případy dětí jsou fabulace.  Scénář k tomuto filmu pak psal 35 let. Do rolí byli obsazeni slovenští herci, film se natáčel ve slovenské produkci, ve slovenském jazyku a byl uveden na 51. Mezinárodním filmovém festvalu Karlovy Vary ve světové premiéře v Hlavní soutěži. Českou premiéru (bez dabingu ve slovenštině) můžeme očekávat 21. 7. 2016.

Režie: Jan Hřebejk, Slovensko/Česko, 2016, 102 minut.

Zdroj foto: kviff.com