- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Tramontane, cesta za pravdou

4.7.2016

Znáte to – chcete si nechat udělat nový pas kvůli zahraniční cestě co nejrychleji a jako naschvál vaší snahu zmaří nějaká vyšší okolnost. Například falešná občanka… A teď si představte, že se vám to stane na úřadě ve válkou a terorismem zbystřeném Libanonu…

Rabih je slepý, což je hendikep, který ho ve výsledku zachrání před zatčením kvůli oné falešné občance. Jak by také mohl poznat, že falešná je, že? Jeho odhodlanost čelit úřednickému šimlu a splnit si sen o evropském turné se svým pěveckým sborem, ho dovede do nečekaných a neznámých končin svého života.

Z úřadu k obecnímu starostovi, od obecního starosty do nemocničního archivu a po bezvýsledném hledání svého rodného listu na testy DNA se vydává okamžitě i přes nechuť své matky spoléhající na pomoc svého bratra, Rabihova milovaného strýce Hamishe. Začne se odvíjet smyčka polopravd, deziluzí a křivd, na jejímž konci stojí Rabih před nejasným sebepoznáním v bodě, kdy už nechce překročit onu konturu pravdy.

Silné libanonské drama se divákovi přiblíží výbornou hudbou, třeba při poslechu Rabiha hrajícího v obchodě na housle vás hudba doslova obejme a prostoupí. Velice povedené dílo, ke kterému se v budoucnu rád vrátím.

Drama, Libanon/Francie 2016, režie: Vatche Boulghourjian

recenze: Jakub Hruška

Podobné články