- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Styx. Snímek o lidskosti, svědomí a uprchlících

2.7.2018

Německo-rakouský snímek Styx se zaměřuje na jeden z nejpalčivějších problémů dneška.

Mladá Němka, lékařka Rike, se chystá na dobrodružnou dovolenou. Na plachetní jachtě se chce plavit oceánem. Jejím cílem je ostrov, kde budjí nezkrotná džungle. Kam pluje ji připomíná fotografická publikace, kterou otevře na palubě každou volnou chvíli. Zasloužený odpočinek na mořském vduchu a na slunci se střídá s nebezpečím v podobě řádící bouře.  

Cestu Rike ale naruší setkání s přeplněnou poškozenou potápějící se lodí, která nereaguje na volání. Z lodi vypadávají lidé a topí se. Radiovým kontaktem se žena uprchlickému plavidlu snaží přivolat pomoc. Dostane však jen varování, aby se od uprchlíků držela dál, a slib, že pomoc je na cestě.

Rike ale neodpluje a ani po deseti hodinách nikdo nepřijede. Z moře se jí podaří vylovit černošského vysíleného chlapce, kterého ošetří. Dítě, kterému zachránila život, se brzy probere a naléhá na ni, aby se vrátila i pro jeho sestru a kamarády. Slíbená pomoc od pobřežní hlídky stále nepřichází, ostatní lodě odmítají zastavit a čas kvapí. Na lodi ještě někteří uprchlíci bojují o život. Jenomže jachta Rike je malá a ona nemůžu zachránit všechny.

Snímek dlouho maskuje, o čem vlastně je. Úvodní záběry drzých opic, které se odvážily na parkoviště k lidem, a autonehody v nočních ulicích nikterak nenapoví. První polovina filmu se tváří jako cestovatelský film o plachtění nebo o lásce k divokým rostlinám.

Ve filmu se skoro nemluví, dokud Rike nemine první loď, která s ní naváže kontakt. Jedinou hudbou provázející děj je šplouchání moře, poryvy větru a kvílení umírajících.

V hlavní roli ženy, která svádí vnitřní boj a v níž vře vztek a bezmoc, uvidíte Susanne Wolff. Malého uprchlíka zahrál Gedion Wekesa Oduor.

Snímek rakouského režiséra Wolfganga Fischera byl na 53. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary uveden v sekci Jiný pohled.

foto: kviff.com

Podobné články