- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Spojené státy lásky. Kterak se hledá láska a štěstí na polském sídlišti

4.7.2016

Polský snímek Spojené státy lásky sleduje příběhy čtyř žen, které vedou každodenní boj se svým okolím o trošku lásky a štěstí.

Cvičitelka Marzena by se chtěla stát modelkou a snad má konečně příležitost. Je hrdá na svého muže, který žije v NDR, ale musí se smířit s nesnesitelným osaměním, které už čtyři roky prožívá. Na svého muže je ochotná čekat, ale čeká i on na ni?

Její sousedka, postarší učitelka, byla právě propuštěna z práce a má nadbytek volného času. Dělá dál to, co celé ty roky, ale teď daleko intenzivněji – sleduje Marzenu. Sebere odvahu a se svou dlouholetou sousedkou se seznámí. Její až nezdravý zájem je ale sousedce nepříjemný. Učitelka je zraněná, chová totiž k Marzeně něžné city.

Iza, sestra Marzeny a ředitelka školy, která propustila onu sousedku, je nešťastná ze vztahu s ženatým mužem, jenž právě ovdověl. Místo, aby  zaujala postavení zemřelé, dostane Iza kopačky. Nehodlá se ale tak lehce vzdát. Udělá cokoliv i přes morální zásady i vlastní důstojnost, aby si milence udržela. Ten se zase štítí máločeho, hlavně, aby se jí zbavil.

Agáta bydlící o patro výše chodí jako mátoha. Vlasntího muže si nehledí, o dceru se nestará, všechno je jí jedno. Chová se ke svému okolí bezcitně pro tajnou lásku a vášeň, kterou cítí ke kněži. On o tom nemá ani ponětí. Agátina posedlost duchovním vede až ke tajnému sledování. Tato láska ale nemůže být naplněna.

654-spojene-staty-lasky

Líbí se mi forma vyprávění. Za dveřmi bytů odehrávají různé příběhy žen, které se denně setkávají. O problémech ostatních nemají ani tušení.  Jsou to rozdílné ženy, ale všechny touží po lásce. Jejich touhy se ale nenaplňují a jsou nešťastné.

Ve filmu úplně chybí hudba, scény se odehrávají ve strohých interiérech nebo venku v zimě. To podtrhuje vlažné vztahy žen i jejich pocity – úsměvy na jejich tvářích nehledejte. Snímek působí velice chladně.

Musím říct, že mi postavy nebyly sympatické, jejich chování mi přišlo místy absurdní. Výkony hlavních protagonistek byly ale skvělé. Stejně tak oceňuji kameru a strohé depresivní záběry. Pro absenci hudby a minimum dialogů se ale snímek zdá příliš dlouhý. Nejbanálnlěji vypadající příběh, milostná aféra Izy, mi nakonec vyznívá nejmrazivěji.

Polskošvédský film uznávaného režiséra Tomasze Wasilewského byl uveden s úspěchem na letošním ročníku filmového festivalu Berlinale a byl oceněn Stříbrným medvědem. Zde na 51. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary byl uveden v sekci Horizonty.

Režie: Tomasz Wasilewski, Polsko/Švédsko, 2016, 104 minut.

Zdroj foto: kviff.com