- Rubrika49. MFF KV

Filmová recenze: Rozkoš

6.7.2014

Milena Jánská (Jana Plodková), střihačka filmů, žije v povrchním světě pseudoumělců. Stejně tak vypadají její vztahy. Ten momentální je založen na sms zprávách. V uspěchané době totiž není na společné trávení volna čas a jak Milena zjišťuje, snad ani chuť.

Její přítel Vladimír (Martin Myšička) se chová řekněme podivně – jeho činy jsou v rozporu s jeho zprávami. Je možné, že Milena dává jejich dopisování a vztahu větší význam, než by měla? Jak to s ní vlastně myslí Vladimír?

Český snímek Rozkoš režisérky Jany Rudolfové měl zde na 49. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech mezinárodní premiéru a byl uveden v soutěžní sekci Na východ od Západu.

Strohé prázdné dialogy ukazují na stejně špatné vztahy hlavních hrdinů. Z jejich sms zpráv lze usoudit, že si nemají co říct. To samé by se dalo tvrdit snad i o filmu, ačkoliv konec určitou pointu přináší.

Bohužel, film zklamal moje očekávání. A ne jen mé, diváci během filmu stále odcházeli, málokdo vydržel do konce. Za největší chybu považuji, že snímek tvářící se jako konverzační vztahová komedie je založen na laciném prvoplánovém humoru stavícím na hloupých hláškách a ještě hloupějších narážkách na sex. Postavy žvaní, ale ve skutečnosti po obsahové stránce neříkají nic, nijak nejednají – takže příběh negraduje a zdá se nekonečný – a jsou nesymptické. Ani hlavní hrdinku si není proč oblíbit. Za zajímavou považuji neobvyklou kompozici filmu, jež připomínala Polski film, uvedený v Karlových Varech před dvěma roky.

Zdroj foto: kviff.com