- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Prvotní štěstí, mrazivé psychologické drama

3.7.2016

Helene se necití moc dobře v bezdětném manželství s bručounem, z něhož se nakonec vyklube žárlivý násilník. Potýká se s problémy, které možná povedou k depresi, a neví, jak dál. Odpověď jí nedává ani Bůh, jehož přítomnost kdysi cítila na každém kroku, nyní ale o svou víru přišla. Naději vidí v psychologovi Euduardovi, autorovi knihy o lidském mozku, která ji zaujala, specialisotovi na „novou kybernetiku“. Netuší, jak vlažné setkání se sebejistým charismatickým mužem rozpohybuje její život.

Na plátně nenápadně vzniká podivný vztah mezi nešťastnou ženou a zdánlivě šťastným mužem. Eduard, jak se ukáže, pro svou příští publikaci provádí výzkum závislosti na pornografii, s níž se sám také potýká. Je zmatený a nespokojený sám se sebou možná víc, než Helene.

Helene a Eduard si mohou najednou s někým o svých naprosto rozdílých pocitech promluvit a podporovat se. Kam ale povede takové přátelství dvou odlišných lidí?

110-sven-taddicken

Mrazivé psychologické drama překvapí bizarními, ne však vulgárními scénami. Tíživá situace Helen v divákovi vyvolává pocity úzkosti. Představitelka hlavní hrdinky převedla skvělý výkon, chlad z jejího manželství a její bezmocnost jsou bijící do očí. Naopak problémy Eduarda spíše pobaví.

Film na motivy stejnojmeného románu A. L. Kennedyho poukazuje na nemožnost uniknout před svým životem, který už jede v zaběhnutých kolejích, neschopnost vzepřít se, opustit jistotu vztahu. Je o osmělosti, hledání odvahy a štěstí, jak už název snímku napovídá.

Soutěžní snímek Prvotní štěstí německého režiséra Svena Taddickena byl uveden na 51. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech v Hlavní soutěži. Podle stejnojmenného románu A. L. Kennedyho.

Režie: Sven Taddicken, Německo, 2016, 101min

Zdroj foto: kviff.com

Podobné články