- Rubrika48. MFF KV

Recenze filmu: Posledních 15 (znepokojivých necelých 20 minut)

6.7.2013

Dalším snímkem Antonio Campose patřící do trojky Antonio Campos, Josh Mond a Sean Durkin říkající si Borderline Films uvedeném na 48. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech je téměř  dvacetiminutový snímek Posledních 15.

Tento snímek spatřil světlo světa už na festivalu v Cannes, kde filmová společnost Borderline Films získala v roce 2007 velký ohlas.

Posledních 15 Antonia Campose, který se nejspíš stává mým oblíbencem, patří mezi psychologické a matoucí snímky tohoto režiséra uvedené letos v Karlových Varech. Vyprávěcí složka si opět s divákem hraje, nutí ho o  snímku přemýšlet, užívá rafinovaných narativních postupů. Snímek diváka zneklidní, vyvede ho z míry a nehodlá nabídnout uspokojivé vysvětlení konce, jež se objevil už na začátku a vrhl diváka rovnou do katarze, které nerozumí.

A o čem vlastně příběh je? O přípravě večeře a následném stolování pětičlenné rodiny. Jak se může vaření a debaty o těžké finanční situaci, o které během filmu získáme dobrý přehled, rodiny zvrtnou v úmrtí u jídla? To ví jen Antonio Campose. Možná.

zdroj foto: kviff.com