- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Pasolini – Willem Dafoe jako obdivovaný i nenáviděný italský umělec

8.7.2016

Willem Dafoe, hlavní hvězda letošního festivalu, uvedl v karlovarském letním kině jeden ze svých posledních snímků Pasolini.

Pasolini. Kontroverzní spisovatel, provokativní režisér, diskutovaný umělec, věčný potížista. Ale také obyčejný člověk. Snímek se snaží umělce ukázat v jeho lidské podobě. Byl také společenským mužem se spoustou přátel, váženým hostem, charismatickou osobností, laskavým synem. Nejedná se o životopis umělce, ale o náhled do několika dní před tragickým koncem jeho života.

Zajímavé je, že o Pasoliniho postojích se moc nedozvíme, pouze vyslechneme několik složitých myšlenek z jeho osobní filozofie a tvůrčích metod, kterým je těžké porozumět. Sděluje je novináři při interview, jinak si téměř vše postava Pasoliniho nechává pro sebe.

Zato můžeme nahlédnout do interpretovaných útržků jeho tvorby. Film poskytuje vyprávění v několika rovinách. Příběhy v příběhu zprostředkovávají Pasoliniho šokující dílo, plány na připravovaný film, který už nedokončí. I přes minimum faktů je jasné, kam jeho osobu zařadit. Nejlépe vystihující označení „zhýralec mezi vzdělanci“ už patří ale někomu jinému.

905-pasolini

Celý snímek stojí na hereckém výkonu Willema Dafoea, pro něhož jako by byla tato role ušitá. Je dokonce Pasolinimu podobný. Dafoe je jako charismatický zhýralý intelektuál dokonalý. Divák si jeho postavu hned oblíbí, ačkoliv se o Pasolinim moc nedozví.

Komorní hudba a krásné dlouhé záběry Říma dodávají filmu na poetičnosti.

Film Pasolini, na jehož scénáři s Mauriziem Braucci spolupracoval i Dafoe, režíroval Abdel Ferrara. Snímek se na 51. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary dočkal spolu s filmy Leon, Antropoid aj. zvláštního uvedení.

Režie: Abel Ferrara, Francie/Belgie/Itálie, 2014, 86 minut.

Zdroj foto: kviff.com

 

Podobné články