- Rubrika46. MFF KV

Recenze: Oplzlý Ježek Jiří

9.7.2011

Kdo je v Polsku největší frajer a lamač dívčích srdcí? Jednoznačně neodolatelný Ježek Jiří. Alespoň v komiksu Jeż Jerzy, podle kterého se natočil animovaný film. Ježek jezdí na skejtu, má kšiltovku dozadu a během svého tažení po barech narazí na šíleného vědce, který se ho rozhodl naklonovat.

Bohužel Ježkův klon příliš inteligence nepobral a spíš se věnuje ukájení svých pudů. Přesto se stane miláčkem davů a skutečnému Ježkovi začne jít o život. Normálnost je totiž v rozporu s plány šíleného profesora a jeho kumpánů, kteří se snaží získat moc nad světem (Polskem).

Snímek si bere na paškál společnost, zejména tu polskou, a jako správná satyra vyzdvihuje ty nejpalčivější problémy. Třeba sílící nacionalismus zpodobňují postavy dvou holohlavých poflakovačů, kteří se stanou bezprostředními protivníky skejťáka Ježka. Ten jim ovšem předvede, že se skejtem lze předvést solidní kung fu.

Ústředním motivem je ale nesmyslná mediální sháňka po jakékoli superstar. Ve filmu se jí stane Ježkův klon, uchvacující davy fanoušků tím, že na pódiu prdí nebo vydává neartikulované skřeky.

Je zde ovšem nespočet dalších narážek od politiky až po Hvězdné války. Není proto divu, že jedna část Poláků Ježka Jiřího zbožňuje a druhá část ho naprosto zatracuje a jeho tvůrce nenávidí.

Ježek Jiří rozdává políčky mnoha stereotypům a společenským neduhům. Filmová adaptace se většinou strefila přímo do černého. Komiksová předloha bude s vtipnou kritikou pokračovat dál.

Jeż Jerzy / Ježek Jiří
Polsko – 2011, 80 minut
Sekce: Na východ od Západu
Scénář: Rafał Skarżycki na základě komiksové série
Režie: Wojtek Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Tomasz Leśniak
Výtvarník: Animátoři: Wojtek Wawszczyk, Jakub Tarkowski, Anna Błaszczyk, Wojtek Jakubowski, Tomek Nowik, Piotr Gołąbek
Hudba: Jacek Szymkiewicz, Jan Duszyński
Hrají:  Hlasy:  Borys Szyc, Maria Peszek, Maciej Malenczuk