- Rubrika47. MFF KV

Recenze: Nejmilejší nepřítel

4.7.2012

Na podzim roku 1939 se většina světa obávala vývoje politické situace v Evropě. Přesto Němci vyšlou mezinárodní expedici, jež má ověřit teorii o prakontinentu Pangea.

Na lodi s ruskou posádkou a norským kapitánem se plaví značně nesourodá sestava vědců. Jeden Švéd, dva Němci a dva Angličané, z nichž jeden je žid. Jako správní vědci se rozhodnou ignorovat politickou situaci v Evropě a chtějí zjistit, zda opravdu všichni pocházíme ze stejného světadílu. To se jim zpočátku daří, ale čím více se přibližují ke svému cíli, Špicberkům, a dostavají zprávy o aktuálním stavu napětí mezi jejich zeměmi, mění se i na lodi atmosféra z vědecké na válečnou.

Ač je to poměrně komorní příběh odehrávající se jen na lodi, vůbec se tak netváří. Z několika palub se za chvíli stane nepřehledné bojiště a všichni jsou zapojeni do konfliktu. Ke komu se asi neutrální Švéd přidá?

Originální a skvěle zpracovaná zápletka se týká tématu, které bylo filmem zpracováno již nesčetněkrát. Dánský scénárista a režisér Peter Dalle stvořil skvěle vystavěný příběh s několika připravenými překvapeními.

Nezbývá nic jiného, než zjistit,  kdo je nejmilejší nepřítel. Nepřítel, pro kterého byste zemřeli.