- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Mizející světlušky. Příběh o dospívání

2.7.2018

Soutěžní snímek Mizející světlušky kanadského režiséra Sébastiena Pilote nás zavede do světa osmnáctileté  naštvané rebelky Ley.

Bude brzy maturovat a všichni po ní chtějí, aby jim řekla, co chce dělat po škole. Lea by ale jejich starosti chtěla mít. Potýká se s mnohem důležitějšími problémy jako je rozvod rodičů a nenávist k otčímovi, který jako moderator rádia podle jejího názoru otce zesměšnil v médiích a vyhnal ho z města. Matka ji rozčiluje. Potřebuje nutně brigádu, ale z jedné “tutovky” právě sešlo. Navíc se asi platonicky zamilovala do mnohem staršího nemluvného kytaristy Steva.

A z ranního vysílání rádia se dozví, že v jejich městě se už deset let neobjevily světlušky. Kdo za to může? Přece lidé.

Městečko, které dívce nedovolí se realizovat, z něhož hodlá odejít při vhodné příležitosti. Nepochopení rodičů, spolužáků, matoucí vztahy. To jsou témata, která už jsme v mnohých filmech viděli.

Snímek s poetickým názvem Mizející světlušky se na těžkosti Ley dívá stejně poteicky. Hlavně na její přátelství s dospělákem Stevem, který ještě dospět nemusel, stále žije s matkou, nemá pořádnou práci  a drží se svého koníčku hry na kytaru. Je pro ni něco jako vzor. Blízkost mezi nimi je ale pro Leu děsivá.

Lea má o životě různé představy. Dojde brzy k několika prozřením. Například o svém biologickém otci, kterého si díky problémům s matkou a otčímem postavila na piedestal.

foto: kviff.com

Podobné články