- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Lucie – příběh jedný kapely aneb čtyři kohouti na jednom smětišti

6.7.2016

Chcete se dozvědět něco o soukromí této legendární čtveřice, poznat osudy jejich fanoušků nebo dozvědět se detaily o rozpadu skupiny? Tak přesně o tom tento dokument není!
Fenomenální skupina Lucie se poprvé představí na plátnech kin v celovečerním filmu Lucie: Příběh jedný kapely. Trnitá, ale strhující cesta napříč třemi dekádami, čtyři životy žijící hudbou v největším dokumentárním projektu tohoto roku.

„My jsme objeli spolu s kameramanem a producentem Jan Turkem desítky fanoušků a fanynek, točili jsme u nich doma. Ale potom jsme si ve střižně uvědomili, že o tohle tady nejde, že to děláme pro ty další generace obdivovatelů Lucie, kteří nebudou chtít vidět ty fanouškovské příběhy. To si budou chtít prožít sami na vlastní kůži. Takže jsme se úplně vrátili zpátky na začátek,“ říká režisér David Sís a dodává: „Je to hlavně film o tom, jak vzniká ta hudba, která dokázala oslovit takové množství publika.“

Lucie_Plovarna

Jak vznikaly nejznámější hity, které se zakořenily tak hluboko v české společnosti? Co se dělo v zákulisí jejich největších koncertů? Strhující příběh legendy, vyprávěný pomocí dosud nepublikovaných záběrů, které natočili a posbírali samotní členové kapely. Otevřené zpovědi čtyř výrazných a naprosto odlišných osobností, které po společných 18 letech, kdy spolu trávily téměř každý den, nedokázaly sedět v jedné místnosti či v jednom studiu. Příběh jedný kapely ukáže Lucii ve všech jejích náladách.

Lucie_kapela

Za tři desítky let své existence se skupina Lucie stala kultem, který nemá v našich zeměpisných šířkách obdoby. Oslovuje široké věkové spektrum fanoušků a za hudbu „své generace“ jí považují jak dnešní teenageři, tak lidé ve středním věku. Drží ocenění pro skupinu dvacetiletí (1990 – 2010), interpreta dvacetiletí (1990 – 2010) a také pro album dvacetiletí za Černý kočky, mokrý žáby (1990 – 2010).

„Víte, není moc hudebníků na světě, se kterými bych byl ochotný dělat muziku, proto jsem strašně rád, že jsem s těmahle klukama potkal, ale zároveň je i nesnášim“, říká Robert Kodym a vystihuje tím celou atmosféru fungování kapely. Čtyři kohouti, kteří se nesnesou, ale nedokáží bez sebe žít.

Česká republika, 2016, 88 min