- Rubrika46. MFF KV

Recenze: Lovec trolů

3.7.2011

Troll je mytologické stvoření, které má původ v severských legendách. Jednalo se o zlovolného obra, který škodil lidem nebo je zabíjel. Snímek Lovec trollů si hraje s nápadem, že tito giganti existují a žijí dodnes na dalekém severu, přičemž místní vláda se snaží jejich existenci utajit.

Příběh je vyprávěn z pohledu studentského štábu, který se vypravil po stopách lovce trollů. Mladí lidé zpočátku nalézají podivné stopy, nasvědčující divokým honům na medvědy. Něco tu ovšem nehraje. Lov na medvěda nezanechá krajinu ve zdevastovaném stavu. Pravda se ukáže až když štáb tajně sleduje lovce trollů na výpravě, během které dojde k prvnímu setkání se stvořením z bájí.

Snímek je sestříhán z nahrávek, které studenti pořídili na svých cestách. Jedná se o dokument ne nepodobný Záhadě Blair Witch. Na rozdíl od kultovního snímku se Lovec trollů zabývá překvapivě reálnými a logickými problémy, které by zajímaly každého skeptického diváka.

Například, jak jsou trollové udržováni dál od lidí nebo jaké prostředky mají lovci k dispozici na boj s obrovitými příšerami. Pozorný divák si může všimnout některých srandovních detailů jako třeba formulář o zabití trolla, kam musí lovec vyplnit druh, velikost, barvu nebo počet hlav trolla.

Nutno dodat, že filmový štáb se ztratil během natáčení kdesi v norských horách. Jediné, co po něm zbylo, jsou nahrávky, které se ke smůle tamější tajnůstkářské vlády dostaly na veřejnost. To, co z nich vyplývá, je velmi znepokojivé: trollové tu žijí s námi.

Trolljegeren / Lovec trollů
Norsko – 2010, 103 minut
Sekce: Půlnoční filmy

Scénář: André Ovredal
Režie: André Ovredal
Kamera: Hallvard Brain
Hrají: Otto Jespersen, Glenn Erland Tosterud, Johanna Morck, Tomas Alf Larsen, Urmila Berg Domaasd, Hans Morten Hansen