- Rubrika49. MFF KV

Filmová recenze: Kmen

6.7.2014

Ukrajinský režisér Myroslav Slabošpyckyj přišel s nápadem natočit film, ve kterém se vůbec nemluví. Hlavní protagonisté jsou totiž hluchoněmí lidé, a tak spolu komunikují pouze prostřednictvím znakové řeči. Nejsou zde žádné titulky, žádný překlad, hudba ani nápověda. Snímek na druhou stranu ukazuje syrovou atmosféru špinavého předměstí, dlouhé sexuální scény anebo nevídanou brutalitu.

Sledujeme příběh mladíka, který se vydává do zvláštní internátní školy. Spolu s diváky je vhozen do neznámého prostředí, které navíc není zrovna přátelské. Ředitelka není přívětivá a ani u spolužáků se nesetkává s vřelým přijetím. Ujme se ho ale místní kápo, který mu ukáže, jak to v místní komunitě chodí.

Postupně se ukazuje, že něco ve škole není v pořádku. Starší žáci mají podivné mimoškolní aktivity a někteří z mladších jim v tom pomáhají. Hrdina se totiž dostal do gangu mladistvých, kteří přepadávají, kradou a prodávají své spolužačky jako prostitutky. Přes počáteční nesnáze se mu podaří propracovat místní hierarchií. Sám se stává nebezpečným gaunerem a zároveň se zamiluje do jedné z dívek.

Ten, kdo nerozumí znakové řeči, a bude to případ většiny diváků, se bude na film nejprve dívat s jistými rozpaky. Komunikace, k níž na plátně dochází, nejprve působí komicky, po chvíli je spíše otravná, protože uniká smysl. Když ale člověk nakonec rezignuje a nechá se unášet příběhem, přestane absence mluvení vadit.

Jedná se o záměr režiséra, který snímek natočil se skutečnými hluchoněmými herci. Částečně tak zprostředkoval svět lidí, kteří se musí orientovat výhradně podle svého zraku. Ve filmu je to ukázáno na řadě brutálních scén. Snad jen v takovémto prostředí je možné někomu rozmlátit hlavu nočním stolkem, zatímco jeho kamarád spokojeně pochrupuje na vedlejší posteli.

Kmen je poměrně výstřední film. Jednak zanechá diváka v neznámých vodách znakové řeči a také zcela bez skrupulí zobrazuje násilí a sex. Mohlo by to být pravdivé pojednání o komunitě hluchoněmých na Ukrajině. Snad se tam ale promítly události, které v uplynulých měsících převrátily zemi vzhůru nohama. Film se natáčel v Kyjevě jen pár kilometrů od Majdanu a někteří herci se aktivně účastnili protestů. Možná tak režisér Slabošpyckyj nepřímo ukázal současné poměry na Ukrajině.

Zvláštní uvedení

Ukrajina, 2014
Režie: Myroslav Slabošpyckyj
Hrají: Grigoriy Fesenko, Yana Novikova, Rosa Babiy, Alexander Dsiadevich, Yaroslav Biletskiy

Zdroj foto: kviff.com