- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Julieta – nový Almodóvar ve Varech!

5.7.2016

Julieta, elegantní žena ve středních letech, odjíždí s přítelem pryč z Madridu. Na poslední chvíli cestu zruší kvůli nečekané zmínce o své dceři. Tolik let čekala na jedinou zprávu, až úplně přestala doufat. Co se stalo, že Julietu její milovaná dcera Antía, jediné štěstí jejího života, opustila?

Julieta v dopise začne vysvětlovat Antíe, divákům, a možná hlavně sobě, co se vlastně stalo. Před námi se odhaluje zamotaný retrospektivní příběh vášnivé lásky, tragédie, deprese, závisloti a tajemství.

469-pedro-almodovarNa 51. Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary byl s velkou slávou uveden nejnovější film známého španělského režiséra Pedra Almodóvara. Tímto byl Almodóvar promítán v Karlových Varech již po patnácté a ostudu si rozhodně neudělal.

Silný příběh diváka pohltí tak, že sleduje s otevřenou pusou dění na plátně s působivým hudebním doprovodem a bojí se dýchat. Líbí se mi prvek neobjasněnosti a prostor pro představivost. Příběh Juliety se zdá velice lidský, ale svým způsobem těžko uvěřitelný a záhadný. Vztahy matek s dcerami bývají složité a ne vždy je vše známo oběma stranám, staré křivdy zůstavají neobjasněny, nezapomínají se a bolí i po letech. Inspiraci k tématu prý režisér hledal v románech Alice Munroové.

Ve snímku si hlavní postavu v různých fázích a věku života zahrály dvě herečky Adriana Ugarte a Emma Suárez. Provedení jejich „výměny“ se mi zdálo obzvlášť povedené.

Velice výrazné a vydařené drama Almodóvara se ale například snímku Kůže, kterou nosím se podle mého názoru nevyrovná.

Režie: Pedro Almodóvar, Španělsko, 2016, 99 minut.

Zdroj foto: kviff.com

Podobné články