- Rubrika46. MFF KV

Recenze: Jmenuji se Oliver Tate

5.7.2011

Je to skoro klasická zápletka jak z americké teenagerovské komedie. Patnáctiletý kluk, který je ve škole za outsidera, se zamiluje do zdánlivě nedostupné holky. Submarine (česky Jmenuji se Oliver Tate) je ovšem britský film od režiséra Richarda Ayoadea. Nečekejte tedy nějakou ztřeštěnost, ale snímek plný břitkého anglického humoru.

Richard Ayoade je znám ze sitcomu IT Crowd coby matfyzácky smýšlející Moss. Jeho jméno nalákalo do kina v hotelu Pupp davy lidí, kteří doufali ve vpuštění do kina, i když na ně nevyzbyly lístky.

Na šťastlivce, kteří se do kina protlačili, čekal film o tom, jak se Oliver Tate snaží zaujmout dívku svého srdce a zároveň zachraňuje manželství rodičů. Oboje ale stihnout nelze, a tak se mu střídavě daří nebo se dostává do malérů. Hlavní hrdina přitom mluví o svých představách a komentuje své příhody.

Film je rozdělen do kapitol. Nejdříve je na řadě láska. Oliverovi se skutečně podaří sbalit dívku svých snů, společně pak podnikají romantické výpravy s petardami a demolují opuštěnou průmyslovou zónu.

Pak převládne starost o rodinu. Oliver si je totiž vědom toho, že rodičům to příliš neklape. A když se extravagantní duchovní vůdce sekty začne ucházet o jeho matku, snaží se počínajícímu románku zabránit.

Atmosféra, humor i styl vyprávění mi připomněly slavný snímek Harold a Maude, který se v Karlových Varech promítal v roce 2007. Režisér se očividně inspiroval a zfilmovaný Oliver Tate vypadá, jako by vznikl v sedmdesátých letech.

Celý kinosál se výborně bavil a nezbývá než doufat, že se Submarine dostane do běžných kin.

Submarine / Jmenuji se Oliver Tate
Velká Británie – 2010, 97 minut
Sekce: Horizonty

Scénář: Richard Ayoade podle románu Submarine od Joea Dunthorna
Režie: Richard Ayoade
Kamera: Erik Wilson
Hudba: Andrew Hewitt
Hrají: Craig Roberts, Yasmin Paige, Paddy Considine, Gemma Chan, Sally Hawkins