- Rubrika48. MFF KV

Recenze filmu: Velmistr

5.7.2013

Už jste slyšeli o člověku jménem Yip Man? Proslavil se jako mistr bojového umění kung-fu. Specializoval se na styl wing chun a mimo jiné byl učitelem Bruce Leeho. Režisér Wong Kar-wai přiblížil jeho život ve výpravném filmu Velmistr.

Děj se odehrává v 30. letech v Číně ve vrcholném období mistrů bojových umění. Yip Man je jako talentovaný bojovník vybrán, aby reprezentoval umění z jihu ve střetu se šampionem ze severu. Nejprve se musí utkat s nejlepšími mistry a naučit se jejich kung-fu, k finálnímu boji s protivníkem bohužel nedojde, protože do událostí zasáhne druhá světová válka a japonská okupace.

Kung-fu v páře nebo v dešti

Ve filmu se divák dočká nádherně zpracovaných soubojů, ve kterých je bojová choreografie neskutečnou podívanou. Ostatně mnoho čínských filmů si na skvěle vypadající kaskadérské kousky potrpí. Velmistr se od nich částečně liší, potyčky se odehrávají v netypicky industriálním prostředí anebo ve stísněné čajovně. Kung-fu tanec v dešti na druhou stranu připomíná scény z Matrixu.

Velmistr ovšem dává velký prostor charakteristice postav, zejména se rozvíjí myšlenky hlavního hrdiny, který patřil k významným osobnostem bojových umění. Vystupuje zde také řada dalších postav, například životní láska Yip Mana. V množství charakterů je ale velice snadné se ztratit.

Poučný film o učiteli Bruce Leeho

Film je rozdělen na úseky odehrávající se v etapách od 30. až do 50. let. Jednotlivé doby oddělují mezititulky připomínající staré němé filmy. Historický nádech mají také skupinové portréty, na nichž jsou zobrazováni členové kung-fu škol.

Velmistr je poučné a vizuálně krásně zpracované ohlédnutí za důležitou postavou z historie. V některých chvílích je těžké orientovat se v ději, to ale nejspíš k čínským filmům tohoto žánru patří.