- Rubrika48. MFF KV

Recenze filmu: The Manor

2.7.2013

Mít za tátu šéfa bordelu, respektive striptýzového klubu a přilehlého hotelu, asi není lehké. Nebylo to snadné pro režiséra Shawney Cohena, který se rozhodl natočit dokument o své rodině.

Film se může stát dobrou formou vztahové terapie. Shawney Cohen zpočátku opatrně přiblížil život obou svých rodičů a svého bratra. Popsal, jak to chodí v striptýzovém klubu, kde sám pracuje jako jeden z vedoucích.

Do komentáře tu a tam zakomponoval trefnou historku ze svého dětství. Táta mu například v den třináctých narozenin objednal soukromý striptýz od jedné z tanečnic.

Promítání pro mou rodinu bylo nejdelších 80 minut mého života

Postupně jde dokument víc do hloubky a zasahuje i do citlivých témat. Bratři se například baví o svých rodičích, zejména o otci. Ten později rozhovor zhlédl na promítání výsledné podoby dokumentu. Prý se ale na svého syna za nepříliš lichotivé zobrazení nezlobil a dokument ocenil.

 

„Bylo to nejdelších 80 minut mého života,“ řekl režisér o prvním soukromém promítání filmu pro rodinu.

 

Hlava rodiny Cohenů je svérázná osobnost. Ostatně jiný člověk by asi nedokázal ukočírovat klub, ve kterém jsou hanbaté striptérky, bývalí kriminálníci a lidé závislí na drogách. Se stejnou rázností přistupuje i ke své rodině, což má i své důsledky.

Terapie dokumentárním filmem

Zatímco otec trpí značnou nadváhou a rozhodne se kvůli tomu podstoupit operaci žaludku, jeho manželka se snaží utajit anorexii a odmítá jakékoliv pokusy o pomoc.

Té se dočká až od svého syna, k němuž si najde cestu díky zpovědím na kameru. Shawney Cohen tak nakonec snahou o nezaujaté zachycení své rodiny dosáhne opětovného sblížení se svými blízkými. Nejednalo se ovšem o snadný proces, natáčení a stříhání probíhalo čtyři roky.

 

Režie: Shawney Cohen

Hrají: Roger Cohen, Brenda Cohen, Sammy Cohen

Střih: Seth Poulin

Produkce: Paul Scherzer, Laurie Gwen Shapiro

Výroba: Six Island Productions