- Rubrika48. MFF KV

Recenze filmu: Miele

1.7.2013

Má těžce nemocný člověk právo sáhnout si na život a nebo je jeho povinností si svůj vyměřený čas „dožít“ až do konce? Stále diskutované a mnohokrát zpracované téma eutanazie si pro svůj režijní debut vybrala i italská režisérka Valeria Gollino.

Mladá italka Irene se pod krycím jménem Miele (Med) skrývá před policí, veřejností a dokonce svojí rodinou. Pro svého otce a milence je studentkou, která svědomitě pracuje na své diplomové práci. Ve skutečnosti cestuje do Mexika pro smrtící jedy, s nimiž poté pomáhá těžce nemocným z tohoto světa.

Je podle vás ziskuchtivá potvora přiživující se na umírajících lidech? Možná, ona si to o sobě nemyslí. Má svoje argumenty a svoje hranice, které nechce překročit. A právě tyto hranice vytvářejí největší zápletku v příběhu. Koho a za jakých okolností pomůže zabít? A jaký dopad to na ní má?

22862-default-katalog_2013_horizons_miele_wf-1

Režisérka se nejspíš chtěla vyhnout typickému rozporu, které téma eutanazie vytváří a film postavit na příběhu, který eutanazii používá jako podtext. A to se podle mě bohužel příliš nepovedlo. Dějová linka o vztahu Miele a jednoho jejího zákazníky měla jít do větší hloubky a roztáhnout ji nebo se nebát a eutanazii více „proprat“. Takto od každého vidíte něco, ale u obou mě chybělo něco, aby vznikl kompletní celek.

Nicméně snímek je skvěle zpracován, obzvláště se mi líbila kamera, přetvářející obyčejné záběry v neobyčejné. Očekával jsem asi něco více šokujícího nebo spletitější příběh, ale i v tomto rozložení se jedná o zajímavý festivalový snímek.

Režie:  Valeria Golino
Hrají:  Jasmine Trinca, Carlo Cecchi, Libero de Rienzo
Střih:  Giogiò Franchini
Produkce:  Riccardo Scamarcio, Viola Prestieri
Výroba:  Buena Onda

foto: kviff.com