- Rubrika48. MFF KV

Recenze filmu: Být mrtev a být šťastný

29.6.2013

Road movie o umírajícím nájemným zabijákovi s vypravěčkou, popisující každičký detail, bohužel zadupal slibně vypadající začátek nekončícím příběhem.

Inspirace na třetí hraný film režiséra Javiera Rebolla přišla při jeho práci na dokumentu o pacientech v posledních stadiích nemocí. Jeden z mužů, jehož příběh zachycoval, o sobě tvrdil, že je továrna na tumory. Tím vznikla základní představa postavy umírajícího Santose, nájemného vraha, který nezabíjí.

Santos chce snad po každé ženě, aby mu ukázala svá prsa. Ke smutku vypravěčky, ale i diváků v sále, nakonec uvidíme jen prsa dvou žen a to ještě ne celá.

Natočit film s hlasem komentující všechny detaily byl skvělý nápad. Díky titulkům si připadáte, jako když se díváte na film pro hluchoněmé. Postavy toho mnoho nenamluví. Když už něco mezi sebou prohodí, vypravěčka nám buď dopředu sdělí, že spolu budou mluvit nebo se od ní rovnou dozvíme, co si kdo mezi sebou bude povídat. Proto některé scény nejsou ani vidět, ale jen o nich slyšíme, což dodává filmu zajímavou část.

Tenhle styl zpracování společně s pár vtípkama postav a vypravěčky, vás vtáhne do děje. Hlavně začátek je naprosto skvěle zpracován, bohužel to ale vypadá, jak když druhou část točil někdo jiný. Je možné, že to ale byl záměr režiséra udělat tyto dvě části odlišné. Příběh se rozjede a vy najednou zjistíte, že to byl jen takový předfilm, poté hlavní hrdina nastupuje do auta a snímek nabere směr typické road movie, jež tvoří hlavní část příběhu.

Kdyby se celý film nesl na vlně začátku, přidalo se trochu víc humoru a ten se rovnoměrně rozprostřel na celou délku filmu, výsledek by působil o mnoho lépe.

Být mrtev a být šťastný - Nájemný vrah, který nezabíjí

Pokud máte rádi road movies s tímhle filmem nešlápnete vedle, ale aby se oddělil od ostatních podobných filmů, na to by podle mě potřeboval přidat. José Sacristán divákům skvěle bez mnoha slov předvedl život člověka, který ví, že jeho čas nadešel. Netypicky zpracovaná hudba vše jen podtrhla.

Režie:  Javier Rebollo
Hrají:  José Sacristán, Roxana Blanco, Valeria Alonso
Střih:  Ángel Hernández Zoido
Produkce:  José Nolla, Lola Mayo, Damián París, Luis Miñaro
Výroba:  Icónica, Lolita Films, Eddie Saeta

foto: kviff.com