- Rubrika48. MFF KV

Recenze filmu: Arbitr

30.6.2013

Po shlédnutí Arbitra se vám v hlavě vyrojí více otázek než odpovědí. Chce ale tenhle snímek na něco odpovídat nebo jenom provokovat a vytvořit divákům v hlavě chaos?

Když jsem sledoval projekci Arbitra, říkal jsem si, proboha, co já do té recenze napíšu, vždyť to nejde nijak rozumně popsat.

Tak jako postava v úvodní scéně s otevřenou pusou údivem sledovala, co se kolem děje, tak jsem já sledoval, jaký příběh se přede mnou na plátně otvírá. Festivalový průvodce sliboval příběh o úspěšném vědci, který se rozhodne opustit svůj zavedený život a vyzkoušet něco nového. Kdo ale mohl tušit, že bude experimentovat s naší společností, jak na něj bude reagovat, ba dokonce s divákem.

Ač by se mohlo zdát, že vám tenhle film nechci doporučit, opak je pravdou. U jiných příběhů bych zde teď nadával, že film má otevřený konec, že takto otevřít a nevysvětlit otázky umí každý, ale tohle všechno Arbitrovi určitým způsobem sluší.

Celé je to úžasně natočené a zpracované, herci excelují, aniž byste rozuměli jejich činům, režísérka dokázala nádherně vytvářet atmosféry, pasující ke každé situaci. O hudbě se ani nezmiňuji, protože se nad ní budete rozplývat.

Celý film, jsem přemýšlel, co je zvláštního na vztahu hlavní postavy a jeho dcery. Napadali mě různé kombinace až jsem na konci filmu zjistil, že o ně vůbec nejde.

Arbitr - chcete být v pozici o rozhodování o osudu ostatních?

Zajímavostí je, že ač je Arbitr natočen a napsán mladou estonskou režisérkou Kadri Kõusaar, většina filmu, až na pár výjimek, se odehrává v Anglii a hovoří se anglicky.

Arbitr je zvláštní a divný film, který mě ale právě tím k sobě připoutal. Hltal jsem ho od začátku do konce hlavně díky postupně rozvíjejícímu se příběhu a skvělému natočení. Další ze severských filmů u mě znovu zabodoval.

Režie:  Kadri Kõusaar
Hrají:  Lee Ingleby, Lina Leandersson, Andrea Lowe, Sofia Berg-Böhm,Tony Aitken
Střih:  Tambet Tasuja
Produkce:  Aet Laigu
Výroba:  Meteoriit Film OÜ

foto: kviff.com