- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Domestik – příběh o rozkladu tělesném i duševním

4.7.2018

Roman, vrcholový sportovec, vášnivý cyklista je zahleděný do své kariéry, které obětuje všechno. Jeho manželka Charlotta má se stylem života svého muže trpělivost. Zatím co on trénuje v hale nebo doma na trenažeru, ona mu vaří zdravá jídla bohatá na bílkoviny, podřizuje se jeho režimu a potřebám.

Životní styl páru ale nepřináší v Romanově kariéře výrazný efekt. Proto si domů pořídí kyslíkový stan, který simuluje podmínky v nadmořské výšce, a nutí v něm šokovanou Charlottu spát.  Nehostinné prostředí stanu, narušitele domácí pohody, jako by způsobilo počátky zákeřné nemoci nejen jejich manželství, ve kterém se brzy stejně jako ve stanu nedá dýchat.

Na sportovcův výkon je kladen velký důraz, Roman se cítí pod tlakem a je schopný udělat vše, aniž by přemýšlel, jestli to nemůže jeho tělu nebo i psychice uškodit. Pár se marně snaží o dítě a Charlottu to opravdu trápí. Změny v Romanově chování a návycích jí na klidu rozhodně nepřidají.

V soutěžním snímku Domestik režiséra Adama Sedláka sledujete konec jednoho vztahu, jehož rozpad je pozvolný a nenápadný. Stejně tak je to s příčetností postav, které už prostě nemohou dál. Nevyhnutelný je i jejich rozklad tělesný.

Čekají vás naturalistické scény, u kterých mrazí. Stejně znepokující a mrazivá je hudba ve snímku. Sřídá ji akorát nepříjemné funění oddechujícího Romana na trenažeru, zrychlený tep jeho srdce nebo zlověstné ticho. Uvidíte, kam až může dospět umanutost a nezdravá fixovanost na úspěch.

V komorním psychologickém dramatu kamera skoro neopustí byt manželského páru, v kterém by se napětí dalo krájet.

Kam příběh spěje, je brzy jasné, ale napínavá podívaná nedovolí nudit se.

Film Domestik je debutem mladého režiséra.

foto: kviff.com