- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Dívka přiblíží bolest a trápení z narození do špatného těla

1.7.2018

Lara je krásná křehká šestnáctiletá dospívající dívka. Podle obličeje i jejího chování o tom není pochyb. Intenzivně se věnuje baletu v jedné z nejlepších belgických tanečních škol. V baletním trikotu se ale nic neschová. Lařinu tělu  něco chybí a něco přebývá. Prochází totiž složitým procesem změny pohlaví v dívku.

Z dění na plátně není pochyb, jak hrozně moc Lara trpí. Potýká se s nesmírnou dřinou a úsilím být lepší v tanečním výkonu a vyrovnat se spolužačkám, které mají to správné tělo pro ženské baletní role.

Vede také dlouhodobý a úmorný souboj s vlastním tělem. S výsledky hormonální léčby není příliš spokojená, jde to moc pomalu. Lara se už nemůže dočkat, až bude vypadat jako dívka. A chce to urychlit po dobrém nebo po zlém.

Snímek je dost “tělesný” – od zkoumání se v zrcadle, přes hubnutí, vyšetření u doktora až po přelepování genitálií a mnohem dál.

Herec Viktor Polster předvedl vynikající výkon. Fyzickou, ale hlavně psychickou bolest hlavní postavy vyčtete z jeho jemného obličeje. Slovy na sobě nedá Lara nic znát, lže sobě i okolí, že se cítí dobře, že je v pořádku, že tolik svou situaci neprožívá. Pravdu ale prozradí její tvář. V soukromí ale Lara neskrývá neštěstí z pohledu do zrcadla na své nahé tělo, ze kterého je skutečně zoufalá. Diváky Lařino utrpení bolí s ní.

Moc se mi líbila postava otce, který se Laře snaží pomoci, ale nemůže. Jen ona sama ví, co přesně prožívá. Otec se ale hrozně snaží, je trpělivý, podporuje ji a její rozhodnutí nezpochybňuje a skutečně se o ni stará a zajímá.  

Snímek Dívka je niterným pohledem do duše dospívajícího trans děvčete. Jestli jste na toto téma měli nějaké otázky, při shlédnutí filmu Dívka Lukase Dhonta odpovědi dostanete.  

Tento počin získal cenu pro nejlepší debut tento rok na filmovém festival v Cannes. Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary byl uveden v sekci Horizonty. 

Podobné články