- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Dívejte se dopředu, Minulost nezměníte

30.6.2018

František je v pořádné mizérii. Nikdo mu nerozumí. Doslova. František je totiž neslyšící. Znakovou řečí se snaží své okolí požádat o pomoc a zjistit pro něj důležité informace. Je ale bezmocný.

Aby toho nebylo málo, nachází se ve složité situaci. Ve vězení si odpykal trest za vraždu milence své ženy v afektu. Z basy se vrací zpět do reálného života, aby zjistil, že všechno je jinak. Jeho manželka Líza na něj nečeká, z jejich domu zbyly ruiny. Zůstaly v něm jen tíživé vzpomínky a kazeta se zvukovou stopou, kterou mu možná Líza zanechala. Ale František si ji nemůže poslechnout.

Vydává se na cestu, pátrá po jakékoliv stopě po své lásce. Cestu mu zkříží bývalý spoluvězeň z basy, který přislíbí pomoc. Po Františkovi ale žádá protislužbu.

Bohužel důvěřivý neslyšící muž, který už vůbec nikoho nemá, není nikdo, kdo by ho hledal, kdo by na něj dával pozor nebo mu pomohl, je velice lehce zneužitelný.

Divák od začátku tuší, že Františkovo počínání je marné. Vždyť je pravděpodobné, že Lízu už ztratil. Přesto mu fandí a se zájmem sleduje jeho snažení.

Z dramatu o nemožnosti dorozumět se bezmocnost jen čiší. Jeden zmatený obraz střídá druhý, divák rozumí Františkově dezorientaci třeba jen při vstupu do místnosti plné lidí.  Ve snímku nejsou vůbec žádné dialogy. Diváci slyší jen to, co hlavní postava, a to podivný hluk vycházející lidem z úst. Občas ho přehlušuje jen Františkův dech nebo splašené bití srdce.

Hlavní hrdina na minulosti nesmyslně lpí, přitom utíká před přítomností. Že to nemůže zkončit dobře je jasné od začátku.

Snímek Minulost je označován za zapomenutý klenot české kinematografie 90. let. Režisér Ivo Trajkov před promítáním připomněl, že byl film producentsky a výrobně koncipován tak, že zisk šel na charitativní účely ve prospěch neslyšících. “Za čímkoliv, co se stalo, je třeba udělat tlustou čáru a dívat se dopředu,” okomentoval myšlenku filmu.

Ve snímku z roku 1998 uvidíte velké množství známých tváří jako Karla Zimu, Karla Dobrého, Kláru Melíškovou, Ladislavu Něrgešovou nebo Věru Bílou.

foto: kviff.com

Podobné články