- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Cobain

3.7.2018

Matka ho porodila, pojmenovala po své hvězdě Kurtu Cobainovi a víc se o něj nestarala. Zato Cobain se snaží starat o ni. I když je těhotná a neví s kým, i když na obě děti kašle a i když bere drogy.

Patnáctiletý Cobain přichází do nové pěstounské rodiny, odkud hned první noc utíká. Proč? Aby našel svou nefunkční matku. Válí se zfetovaná v ruině bytu plné dalších feťáků a neví o světě. Že by s ní bydlel, nepřichází v úvahu. Brzy bude mít další dítě, ale není schopná se postrat ani sama o sebe, natož o někoho dalšího. Cobain jí chce pomoct, ale ona ji odmítá. Kluk si ale tvrdohlavě stojí za svým.

Z chlapce, který dosud “sekal latinu” a vedl si dobře, se musí stát muž, který přežije na ulici a mezi spodinou. Začne vypomáhat u pasáka, u něhož byla kdysi jeho matka. Měl by dělat, co se mu řekne, nebát se ušpinit si ruce a nenechat se ovlivňovat city. Ale jeho srdce není z kamene.

Belgicko-německo-nizozemské drama Cobain o dětství a dospělosti, naději režírovala Nanouk Leopold. Režisérka přijela snímek uvést na 53. Mezinárodní festival Karlovy Vary, kde zároveň působí v hlavní porotě. Chlapce, kterého vybírala z pěti set nehereckých uchazečů, zvolila opravdu dobře, Bas Keizer jako Cobain předvedl skvělý výkon.

Je jasné, že hlavní hrdina nedopadne jako Kurt Cobain. To co viděl a prožil byl rozhodně odstrašující případ. Stejně šokoující bude jistě i jedna naturalistická scéna pro diváky. Zajímalo by mě pokračování příběhu.

Záběry doprovázela skvělá hudba Harryho de Wita.

Snímek Cobain byl uveden v Karlových Varech v sekci Jiný pohled.

foto: kviff.com

Podobné články