- Rubrika46. MFF KV

Recenze: Býčí šíje – trauma obroušené steroidy

3.7.2011

Býčí šíje je film o člověku, který utrpěl v dětství těžký úraz a odnesl si z něho doživotní trauma a postižení. Režisér Michaël R. Roskam zachytil osobní tragédii, odehrávající se na pozadí mafiánské zápletky.

Jacky se jako kluk musel obávat starších a silnějších vrstevníků. V dospělosti je z něj chlap jak hora, u každého budí respekt, ale své impozantní svalstvo si vyhání pomocí růstových hormonů a pronásledují ho deprese.

Pracuje na dobytčí farmě a dostane možnost vstoupit do mafie, která pašuje růstové hormony pro zvířata.

Film se odehrává v přítomnosti, kdy Jacky vyjednává o vstupu do mafie a mezitím se snaží zapůsobit na dívku, do které se v mládí zamiloval. Jeho „býčí“ povaha ale všechny kolem něj děsí. Také ho přivede do nevyhnutelného maléru.

Do toho se prolínají vzpomínky na dětství. Divák se tak dozví příčiny Jackyho počínání v dospělosti. Najednou se z něj stane lidská bytost a ne jenom hora svalů, co se ráno rozcvičuje před zrcadlem.

Každá významná scéna filmu začíná poetickým záběrem. Jedná se o pohledy do belgické krajiny nebo na chov zvířat. Bohužel působí spíš jako výplň, která navíc odvádí pozornost od příběhu.

Část o kupčení s růstovými hormony je vyprávěna nejednoznačně a nakonec ani není důležitá. Zajímavý je ale příběh hlavního hrdiny, kterého výborně ztvárnil Matthias Schoenaerts. Povedlo se mu vystihnout minulostí ztrápeného steroidového siláka.

Jeho osud je ovšem odvyprávěn jen z malé části, ačkoliv by si zasloužil vlastní film.

Býčí šíje působí zčásti jako nevyvážený snímek. Člověk se ale přesto musí podívat na celé promítání, protože to zajímavé je rozkouskováno v celém filmu.

Rundskop / Býčí šíje
Nizozemsko – 2011, 129 minut
Sekce: Horizonty

Scénář: Michaël R. Roskam
Režie:Michaël R. Roskam
Kamera: Nicolas Karakatsanis
Hudba: Raf Keunen
Hrají: Matthias Schoenaerts, Jeroen Perceval, Jeanne Dandoy, Barbara Sarafian, Tibo Vandenborre, Frank Lammers